Zamek Krzyżacki w Świeciu
Zamek gotycki wybudowany w widłach rzek Wdy i Wisły w latach 1335-1350, stanowi dziś niewątpliwie nie tylko jedną z największych atrakcji turystycznych Świecia, ale i jego wizytówkę. Najbardziej charakterystycznym, do dziś budzącym respekt elementem twierdzy jest odchylona o 106 cm od pionu, mająca 34,75 m wysokości, cylindryczna wieża główna.
W czasach świetności Zamek posiadał cztery skrzydła oraz cztery okrągłe wieże wystające poza ich obręb. Obiekt był chroniony przez rzeki: Wdę od strony północnej i Wisłę od południowej.
Na szczególną uwagę zasługuje jej wyjątkowe zwieńczenie w postaci krenelażu (ceglanych zębów) na kamiennych kroksztynach stanowiące ewenement w krzyżackim budownictwie militarnym i unikat w skali Polski. Szczególnych emocji dostarcza długa wspinaczka spiralnymi prawoskrętnymi schodami prowadzącymi na szczyt wieży, skąd rozciąga się wspaniały widok na tereny obszarów chronionych NATURA 2000, malowniczą Dolinę Dolnej Wisły oraz miasta Świecie i Chełmno, a w warunkach doskonałej widoczności, również na Grudziądz.
Warto również zwiedzić owiane legendą oraz mgłą tajemnic zamkowe wnętrza. Surowe mury, panująca w nich cisza oraz półmrok rozpalają wyobraźnię i pozwalają poczuć atmosferę minionych wieków. Atrakcyjności tworzącego oryginalną scenerię założenia dopełniają stali mieszkańcy piwnic – nietoperze, ekspozycje historyczno-edukacyjne (m.in. repliki zbroi rycerskich, maszyn oblężniczych, broni białej i palnej), imprezy kulturalne, sportowe, autorskie wystawy czasowe, działania edukacyjno-popularyzatorskie, a także imprezy plenerowe (festiwal muzyczny, inscenizacje historyczne, turnieje rycerskie, popisy kuglarzy, spektakle typu światło i dźwięk, festyny, zloty motocyklowe oraz samochodów zabytkowych i terenowych).
UWAGA!
W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi Zamek krzyżacki w Świeciu jest zamknięty do odwołania. Na teren budowy obowiązuje kategoryczny zakaz wstępu!
Przypominamy również, że do 14.08.2023 zostało zamknięte przejście wałem przeciwpowodziowym przy Zamku.
Renowację i odbudowę części elementów zamku umożliwiło dofinansowanie, jakie władze samorządowe Świecia otrzymały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.