Przesuwa na górę strony

Miasta partnerskie

PIESZYCE

Miasto w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Sowich w Sudetach. 9,3 tys. mieszkańców (według danych z 2009 r.).

Pieszyce zostały założone w XIII w. Początkowo własność von Peterswaldów, potem von Gellhornów. W 1705 r. odkupione przez B. von Mohrenthala, który założył tu pierwszą manufakturę tkacką. W XVIII w. rozwinął się przemysł tkacki, początkowo lnu, później bawełny. Od 1765 r. właścicielami Pieszyc byli grafowie Stolberg Wernigerode. W 1844 r. wybuchło powstanie tkaczy, którzy zdemolowali zakłady, a maszyny tkackie utopili w potoku. W 1962 r. Pieszyce uzyskały prawa miejskie. Duży ośrodek przemysłu włókienniczego (bawełny, tkanin technicznych), ponadto produkcja zegarów. Ośrodek turystyczny, baza wycieczek w Góry Sowie. Zabytki: barokowy pałac (z 1710 r.), kościół parafialny (XIV, XVI, XVIII w.).

Współpraca samorządowa z gminą Pieszyce rozpoczęła się w związku z powodzią w 1997 r. Od tamtej pory obydwa miasta dzielą się doświadczeniami w sprawach gospodarczych, ochrony środowiska i pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Ponadto organizowane są corocznie wymiany kolonijne. Dzieci z Pieszyc spędzają wakacje w Świeciu i okolicach, natomiast dzieci ze Świecia wyjeżdżają w Góry Sowie. W ramach współpracy kulturalnej Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie dało kilka gościnnych koncertów podczas obchodów Dni Pieszyc.

Zobacz stronę internetową miasta Pieszyce.

Poniżej fotorelacja z wizyty delegacji z Pieszyc w Świeciu w czerwcu 2013 r.

GERNSHEIM

10 tysięczne miasto położone nad Renem w kraju związkowym Hesja w południowo-zachodnich Niemczech.
W 1356 r. Gernsheim otrzymało prawa miejskie. W 1425 r. urodził się tu Peter Schöffer, współpracownik Johanna Gutenberga, wynalazcy druku. Na jego cześć Gernsheim nosi dodatkową nazwę Schöfferstadt („miasto Schöffera”), nadaną w 2003 r. przez Heskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Największym pracodawcą są zakłady chemiczne, zatrudniające tysiąc osób. Znajduje się tu także port kontenerowy z połączeniem kolejowym.

Współpraca między Świeciem a Gernsheim zaczęła się od kontaktów Gimnazjum nr 1 w Świeciu z tamtejszą szkołą, czego efektem są między innymi wymiany młodzieży. Z czasem wzajemne relacje przeniosły się także na szczebel samorządowy.
W czerwcu 2011 r. samorządowcy ze Świecia odwiedzili Gernsheim, gdzie podpisano umowę partnerską. W październiku delegacja z Gernsheim złożyła rewizytę w naszym mieście.

Współpraca z Gernsheim to szansa na nawiązanie stosunków nie tylko na szczeblu samorządów, ale także między klubami sportowymi, organizacjami i instytucjami kulturalnymi. Szczególny nacisk kładziony jest na kontakty młodych ludzi.

Zobacz stronę internetową miasta Gernsheim.