Przesuwa na górę strony

Informacje ogólne

Świecie to dynamicznie rozwijająca się, niespełna 32-tysięczna gmina, położona na Pojezierzu Pomorskim u ujścia rzeki Wdy do Wisły w województwie kujawsko-pomorskim.

Świecie stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Zbiegają się tu drogi krajowe nr 1 i 5 (budowana obecnie trasa S5), łączące południe Polski z aglomeracją trójmiejską (Gdańsk, Gdynia, Sopot). W odległości 12 km od granic miasta przebiega autostrada A1.

panorama miasta Świecie, widok z osiedlem nowych bloków


Świecie należy do ważniejszych ośrodków gospodarczych południowego Pomorza, na co niewątpliwy wpływ ma usytuowanie na  terenie miasta jednego z największych w kraju przedsiębiorstw przemysłu papierniczego – Mondi Świecie S.A. wraz z licznymi współpracującymi firmami.

Miasto ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz zaplecze rekreacyjne i sportowe, ze stadionem i halą widowiskowo – sportową na 1350 miejsc. Dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych region jest jednym z ciekawszych zakątków województwa kujawsko-pomorskiego.

Gmina Świecie to także miejsce do odpoczynku – 3 km od miasta leży jezioro Deczno z ośrodkiem wypoczynkowym, w którym  znajduje się strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego i kawiarnia.
Świecie to jedno z najstarszych miast pomorskich, znane z zachowanych zabytków (m.in. średniowieczny zamek i fara) oraz z cyklicznych imprez kulturalnych. Do najważniejszych należą m.in. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Maraton Piosenki Osobistej „Nocne śpiewanie”.

Zamek