Przesuwa na górę strony

Informacje ogólne

Świecie to dynamicznie rozwijająca się, ponad 33-tysięczna gmina w województwie kujawsko-pomorskim, należąca do ważniejszych ośrodków gospodarczych południowego Pomorza.


Znajdują się tu duże zakłady branży papierniczej, w tym Mondi Świecie S.A. wraz z licznymi współpracującymi przedsiębiorstwami oraz firma Bart, zajmująca się przetwórstwem tektury falistej na opakowania.
Ponadto w mieście silną pozycję ma szeroko pojęty przemysł metalowy (firmy Mekro, System, Kotłoinwest) i rolno – spożywczy (producent pasz firma Provimi, Spółdzielnia Mleczarska Świecka, Zakłady Młynarskie PZZ). Prężnie działa także sektor budowlany, finansowy, usługowy i handlowy.


Miasto dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą i stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Zbiegają się tu drogi krajowe nr 1 i 5, łączące południe Polski z aglomeracją trójmiejską (Gdańsk, Gdynia, Sopot). W odległości 12 km od granic miasta przebiega autostrada A1.


W gminie znajduje się Strefa Rozwoju Gospodarczego Vistula Park I. W położonym kilka kilometrów od Świecia Sulnowie powstał kolejny obszar gospodarczy – Vistula Park II. Teren ten jest następnym etapem stworzenia w okolicach Świecia terenów atrakcyjnych dla inwestorów.

Pomoc i informacje przydatne przedsiębiorcom:

Urząd Miejski w Świeciu
ul. Wojska Polskiego 124
86-100 Świecie
Wydział Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej
(I piętro, pokoje nr 17 i 18)
tel.: 52 333 30 50 lub 52 333 23 30
e-mail: gospodarka.rozwoj@swiecie.eu