Przesuwa na górę strony

Będą nowe miasteczka rowerowe i trwalsze przejścia dla pieszych

Miasteczko rowerowe

Gmina Świecie pozyskała dofinansowanie na modernizację 26 przejść dla pieszych oraz utworzenie dwóch nowych miasteczek rowerowych.

Dofinansowanie w wysokości 161,5 tys. zł  pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Udział gminy w realizacji tego projektu pod nazwą „Modernizacja przejść dla pieszych oraz utworzenie miasteczek rowerowych na terenach przyszkolnych w Gminie Świecie” wyniesie niespełna 40 tys. zł. Co konkretnie zostanie zrobione za te pieniądze?

Pierwsze zadanie przewiduje modernizację 26 przejść dla pieszych. Obejmie ono m.in. przejścia na ulicach: Klasztornej, Sądowej, Batorego, 10 Lutego, Mały Rynek, Duży Rynek, Grzymisława, Kopernika. Wszędzie tam, gdzie przy okazji rewitalizacji starej części Świecia pojawił się granit. Materiał piękny i trwały, ale z typową farbą drogową raczej się nie lubi.

Aby utrzymać dobrą widoczność pasów trzeba regularnie ponawiać malowanie – mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. – Tym razem skorzystamy z innej metody – malowania grubowarstwowego. Mamy nadzieję, że ta technologia sprawdzi się znacznie lepiej.

Druga część dotacji pozwoli na stworzenie dwóch nowych miasteczek rowerowych. Podobnych do tego, jakie w ubiegłym roku otwarto przy ul. Żwirki i Wigury. Kolejne miasteczka, tworzone w dużej mierze z myślą o dzieciach przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową, powstaną przy Szkole Podstawowej nr 8 i Szkole Podstawowej nr 5 w Świeciu.

Obydwie inwestycje zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku – zapewnia zastępca burmistrza.

Autor: red. admin