Wysokość środków przeznaczonych na realizację projektów wyłonionych w ramach Budżetu Obywatelskiego pozostaje niezmienna. Nadal będzie to 1.100.000 zł. Z tego 30.000 zł zostanie przeznaczone się na obsługę i promocję Budżetu Obywatelskiego, który od tego roku znacząco zmienia się. Głównie za sprawą nowych zasad głosowania.
Zauważyliśmy, że od pewnego czasu zainteresowanie głosowaniem w ramach Budżetu Obywatelskiego zaczęło spadać – tłumaczy Leszek Żurek, sekretarz Gminy Świecie. – Zapewne wiązało się to z tym, że dobrze zorganizowane grupy zdominowały tę inicjatywę. Niektóre dobre projekty odpadały, co z kolei zrażało tych, którzy je składali i później na nie głosowali. Postanowiliśmy znaleźć sposób na odwrócenie tego trendu. Zaczęliśmy się intensywnie zastanawiać, co zrobić, aby znowu mieszkańcy aktywnie włączyli się w głosowanie? Bo taka jest idea Budżetu Obywatelskiego. Z pomocą przyszli dr hab. Piotr Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego i Prof. dr hab. Piotr Faliszewski z Akademii Górniczo-Hutniczej, główni autorzy metody równych udziałów.
Ich metoda równych udziałów, która w porównaniu do standardowej metody większościowej ma następujące zalety:
- gwarantuje, że każda grupa wyborców głosujących na podobne projekty będzie miała wpływ na rozdysponowanie co najmniej proporcjonalnej części budżetu,
- prowadzi do zwiększenia sumarycznej liczby głosów oddanych na zwycięskie projekty,
- prowadzi do zwiększenia liczby wyborców, którzy popierają co najmniej jeden ze zwycięskich projektów,
- prowadzi do wyboru bardziej zróżnicowanych projektów.
W miniony czwartek Rada Miejska w Świeciu przyjęła nowe zasady głosowania. Zanim zaczną one funkcjonować, zostanie przeprowadzona kampania informacyjna, która pozwoli lepiej zrozumieć algorytm, na podstawie którego zostaną wyłonione projekty, które potem trafią do realizacji.