Przesuwa na górę strony

Burmistrz Świecia: Mamy perełkę, która będzie przyciągać turystów

Otwarcie zamku

W piątek po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano efekty trwającego do 2020 r. remontu świeckiego zamku. Goście większą część uroczystości spędzili z wysoko zadartą głową. Nie bez powodu. Misternie wykonane sklepienia gwiaździste robią ogromne wrażenie.

Jako pierwsi dzieło budowlańców z bydgoskiej firmy Kontbud mieli okazję zobaczyć samorządowcy i zaproszeni goście. Chwilę po godz. 12.00 przecięto tradycyjną wstęgę. Jednak burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski tym razem nie użył do tego nożyczek, lecz… miecza.

Wchodzących do kaplicy witano menuetem granym przez kwartet smyczkowy. To tylko jeden z elementów mających podkreślać wagę tej chwili. Bo chyba nikt nie miał złudzeń, że to moment historyczny.

I właśnie od wspomnień swoje przemówienie rozpoczął burmistrz Świecia, który przypomniał, że projektowanie i uzgodnienia związane z remontem zamku zajęły aż 13 lat. Jednym z głównych motorów tych działań zmierzających do ogłoszenia pierwszego przetargu w 2019 r. był Wiesław Ratkowski, kierownik Wydziału Budownictwa, Architektury, Geodezji, Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Jak mówił Krzysztof Kułakowski, ten trud się opłacił.

Dziś mamy perełkę, która będzie przyciągać turystów – podkreślał burmistrz. – Gdy pojawi się dach, zamek będzie prezentował się jeszcze piękniej. Także za sprawą pięciu hektarów, które zostaną zagospodarowane z myślą o stworzeniu w tym miejscu strefy relaksu i wypoczynku.

Kończąc swoje przemówienie burmistrz dziękował wykonawcy za wzorowo wykonaną pracę oraz radnym, którzy nigdy nie piętrzyli problemów, gdy okazywało się, że remont  – z powodu specyfiki prac – będzie droższy niż zakładano.

Wśród zabierających głos nie zabrakło Tadeusza Pogody, byłego burmistrza Świecia, obecnie radnego sejmiku wojewódzkiego. On także rozpoczął od wspomnień cofając się do czasów szkolnych, gdy przychodził do zamku wraz z kolegami. Jego losy śledził od lat 60. Jednak poważnie musiał zaczął o nim myśleć w roku 1990, gdy został burmistrzem.

Wtedy nie było szans na remont, bo w mieście były zupełnie inne priorytety – tłumaczył. – Jednak w miarę możliwości odgruzowywaliśmy to miejsce tworząc dogodne warunki na przyszłość. Planując remont bardzo zależało mi na tym, żeby odtworzyć te sklepienia. Udało się, chociaż wcale nie było to takie pewne, bo pomysły były różne.  

W to, że zamek krzyżacki w Świeciu może tętnić życiem wierzy posłanka Iwona Karolewska, która obiecała, że będzie wspierać gminę w staraniach o pieniądze na dalszy remont i wyposażenie.

Zawsze byłam za tym, żeby wspierać potencjał turystyczny naszego regionu – podkreślała Iwona Karolewska. – Teraz nasze możliwości są jeszcze większe. Wierzę w to, że ten obiekt może być miejscem wielu ciekawych wydarzeń.

Dotychczasowy koszt rewitalizacji zamku wyniósł ponad 13 mln zł. Pokryto je z budżetu gminy i z funduszy unijnych. To jednak nie koniec – na przebudowę czeka jeszcze dach.

Od soboty zamek będą mogli oglądać wszyscy chętni. Będzie na to czas do końca lutego.

Wejścia indywidualne będą odbywać się z przewodnikami, zawsze o pełnych godzinach. Na zwiedzających czeka już wystawa fotograficzna “Zamek 2020-2023. Konserwacja, restauracja, adaptacja”, przygotowana przez Izbę Regionalną Ziemi Świeckiej.

Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych będzie odbywało się jedynie z przewodnikiem w grupach do 25 osób (taras wieży głównej do 15 osób), o określonych godzinach: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 (limit 50 osób na godzinę). Początek trasy zwiedzania wyznaczono na dziedzińcu.

Poniżej harmonogram zwiedzania zamku.

13-14 stycznia (sobota – niedziela)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

15 -19 stycznia (od poniedziałku do piątku)
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 795 114 893 (Michał Goliński)

20 stycznia (sobota)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

22-26 stycznia (od poniedziałku do piątku)
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 795 114 893 (Michał Goliński)

27 stycznia (sobota)
godz. 11.00-15.00
Zwiedzanie zamku dla osób indywidualnych.

Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, ulgowy 5 zł a rodzinny 25 zł. Bilety do nabycia w kasie zamku.

Wstęp bezpłatny przysługuje m.in. dzieciom do lat 7, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom.

Bilety ulgowe przysługują m.in. dzieciom od lat 7, uczniom szkół do lat 19 oraz studentom do 24. roku życia, emerytom i rencistom.

Zakup biletu ulgowego jest uzależniony od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi.

Autor: red. admin