Przesuwa na górę strony

Burmistrz Wąbrzeźna przypłynął kajakiem do Świecia

Podpisanie umowy wiceburmistrz Paweł Knapik

W środę do Świecia dotarli uczestnicy wyprawy kajakowej przebiegającej pod hasłem „Dbajmy o H2O”. Kajakarze w ciągu dziewięciu dni odwiedzą 12 samorządów.

Podczas każdego z takich postojów podpisywana jest deklaracja zobowiązująca do wspólnych działań na rzecz ochrony wód w Polsce.  

Spływ ruszył 2 lipca z plaży miejskiej w Wąbrzeźnie. W środę 7 lipca dotarł Strugą Wąbrzeską, Drwęcą,  Wisłą i Wdą do Świecia, gdzie na zmęczonych kajakarzy, oprócz chwili wytchnienia, czekał także obiad. 

Idea spływu narodziła się w naszych głowach już w 2019 roku – mówi Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna. – Pandemia koronawirusa powstrzymała jednak na jakiś czas nasze plany. Z kolei wiosną tego roku, gdy w wąbrzeskiej wodzie miejskiej pojawiła się bakteria E. Coli i rozdzwoniły się telefony od zaniepokojonych mieszkańców, zdałem sobie sprawę, jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma dostęp do dobrej jakości wody i jak ważne jest to, aby o nią zadbać także na poziomie samorządu.

Burmistrz postanowił połączyć spływ z inicjatywą podpisania wspólnej, samorządowej deklaracji „Dbajmy o H2O”.

Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień, jak ograniczone zasoby wody pitnej posiadamy na ziemi, a ja z wykształcenia jestem inżynierem ochrony środowiska i pamiętam jeszcze z czasów studiów, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej miała retencja i poprawa jakości wód powierzchniowych – podkreśla Tomasz Zygnarowski.

We wspólnej deklaracji „Dbajmy o H2O” burmistrz Wąbrzeźna i burmistrz Świecia, którego na nabrzeżu Wdy reprezentował wiceburmistrz Paweł Knapik zobowiązali się:

– promować i realizować działania związane z naturalną retencją, łapaniem deszczu, recyklingiem wody i jej zatrzymywaniem;

– promować walory turystyczne rzek, jezior i terenów podmokłych oraz prowadzić edukację ekologiczną zwiększającą świadomość przyrodniczą na każdym etapie życia mieszkańców

– podejmować działania zmierzające do monitorowania i ciągłej poprawy jakości wód powierzchniowych, wprowadzać zasadę „zero waste” w środowisku i zwiększać skuteczność oczyszczania ścieków i segregacji odpadów.

Tą ekologiczną inicjatywę wspiera Koalicja Ratujmy Rzeki, która spływ kajakowy objęła honorowym patronatem.

Wiceburmistrz Paweł Knapik wita gości z Wąbrzeźna
Zastępca burmistrza wręcza upominki
Kajakarze na Wdzie w Świeciu

Warto podkreślić, że to pierwszy taki spływ na trasie wodnej Wąbrzeźno – Bałtyk przez Strugę Wąbrzeską, Drwęcę i Wisłę. Żaden śmiałek wcześniej nie sprawdzał tej trudnej i niedostępnej trasy wodnej przez Strugę. To dziewięć dni mozolnego spływu pełnego wodnych niespodzianek i 298 km do pokonania.

Samorządowców na trasie spływu wspierać będą wąbrzeźnianie w kajakach, wśród nich najstarszy uczestnik spływu 77-letni Ryszard Zieliński, Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz. W Chełmnie do spływu dołączył Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powita pod Żurawiem Marek Kamiński, słynny polski podróżnik.

Wyprawa ma jeszcze jeden cel do spełnienia – upamiętnienie obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Polski.

Autor: red. admin