Przesuwa na górę strony

Dwa nowe ronda będzie łączyła ulica Działkowców

Nowy układ komunikacyjny

To będzie prawdziwa komunikacyjna rewolucja w Świeciu. Chodzi o budowę dwóch rond oraz ulicy, dzięki którym będzie można szybko przejechać między ulicami Sienkiewicza i Chmielniki. Kosztowna, ale potrzebna inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku.

O planach związanych z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Chrobrego po raz pierwszy mówiono już trzy lata temu. Tyle, że wtedy była to koncepcja. Teraz gmina Świecie coraz bardziej zbliża się do jej realizacji.

Konieczna dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę są już gotowe od kilku miesięcy. Obecnie trwają intensywne starania o to, aby pozyskać środki zewnętrzne na realizację – mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Gmina Świecie złożyła w tej sprawie wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Chodzi o sumę przekraczającą 24 mln zł. Tyle potrzeba na wykonanie dwóch rond. Jednego w ciągu ul. Sienkiewicza i drugiego na ul. Chmielniki.

Plan zakłada też budowę ul. Działkowców, która połączy obydwa ronda i będzie prowadziła między cmentarzem przy ul. Sienkiewicza a ogrodami działkowymi Relaks.

Wysokie koszty wynikają m.in. z konieczności wymiany sporej ilości niestabilnych gruntów oraz budowy specjalnych przejść dla płazów – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Gmina zakłada, że projekt uzyska dofinansowanie z budżetu państwa. Gdyby jednak tak się nie stało, przetarg i tak  zostanie ogłoszony. Z tą różnicą, że wówczas cała inwestycja zostanie prawdopodobnie podzielona na mniejsze etapy i sfinansowana przez gminę.

W ten sposób kierowcy zyskają dogodny i szybki skrót przez miasto. Najpierw przez wybudowaną w tym roku ul. Długą, ale docelowo będzie jeszcze prościej, bo nowa droga ma prowadzić dalej, aż do ronda znajdującego się na ul. Laskowickiej.

Autor: red. admin