Ariel Stawski
Jestem entuzjastą przebudowy zamku. Wzniesiona w połowie XIV w. warownia, pozostałość po dawnym państwie zakonu krzyżackiego, jest największą atrakcją turystyczną gminy Świecie.
Nasze miasto jest dobrym miejscem przystankowym dla turystów podróżujących nad morze czy w Bory Tucholskie.
Odrestaurowany zamek spowoduje rozwój usług gastronomicznych i hotelarskich.
Miasto z dobrą ofertą turystyczną i kulturalną jest też wabikiem dla firm.
Po zakończeniu przebudowy, zamek powinien pełnić rolę kulturalnego centrum miasta czynnego przez cały rok. Powinien tętnić życiem i mieć ciekawą, różnorodną ofertę dla mieszkańców i turystów.
Musi być wypełniony treścią, przez wystawy stałe i czasowe. Liczę na to, że ciekawe programy edukacyjne dla młodzieży szkolnej przyciągną do Świecia wycieczki z całego kraju. Oczywiście nieodzowne są koncerty, pikniki rodzinne i kino plenerowe na dziedzińcu.
Dużą atrakcją, będzie teren wokół zamku – 5 ha strefy rekreacyjno-wypoczynkowej z tarasami widokowymi, placami zabaw i zielenią. To będzie idealna przestrzeń do wypoczynku dla całych rodzin, ale też na przykład piękne miejsce na ślub. W otoczeniu zamku marzy mi się restauracja z kuchnią regionalną, przystań dla kajaków i pole dla kamperów.
Tomasz Szamocki
Co do ostatecznej oceny, wypowiem się po zakończeniu przebudowy. Sam zamysł, projekt są ciekawe. Cieszę się, że nasz najważniejszy zabytek doczekał się kompleksowego podejścia.
Uważam, że to bardzo potrzebna inwestycja z punktu widzenia ratowania zabytku, jego odświeżenia, ale przede wszystkim w kontekście wykorzystania możliwości tej budowli w celu ożywienia turystycznego naszej gminy.
Poprzez działania komisji, od jakiegoś czasu, dążę do spotkań różnych podmiotów opiekujących się zabytkami w naszej gminie i powiecie. Warto też nawiązać współpracę z placówkami działającymi w Kwidzynie czy Malborku. Oczywiście nie można zapomnieć o różnego rodzaju imprezach kulturowych już uprzednio odbywających się w naszym zamku. Gdzieś w kuluarach pojawiały się nawet pomysły ślubów, czy wesel na wzór zamku w Gniewie.
W mojej ocenie warto skoordynować ofertę turystyczną wszystkich naszych zabytków, chociażby w zakresie godzin otwarcia, ich historii, przygotowania folderów, informacji, pamiątek, ciekawostek, stron internetowych, czy profili w mediach społecznościowych. Pozwoli to zatrzymać u nas turystów na dłużej i zapoznać ich z naszą historią. Zresztą, my jako mieszkańcy, też na tym skorzystamy.