Przesuwa na górę strony

Dzięki nowemu oświetleniu jest jaśniej i znacznie taniej

Wymiana oświetlenia

Gmina Świecie kontynuuje modernizację miejskiego oświetlenia. W tej chwili dobiegają końca prace na ulicach znajdujących się na terenie byłej jednostki wojskowej w Świeciu.

Niebawem powinna dobiec końca wymiana opraw lamp oświetleniowych na pięciu ulicach na terenie po jednostce wojskowej w Świeciu.

Chodzi o ulice: Wojsk Łączności, Sikorskiego, Bema, Sucharskiego i Maczka. W sumie zmodernizowanych zostanie 47 lamp, co będzie kosztowało 97 tys. zł.

Nowe oświetlenie tylu LED to mniejszy pobór mocy o 50-70 proc. w stosunku do opraw starego typu – argumentuje Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Dodatkowo, w późnych godzinach nocnych, gdy ruch praktycznie ustaje, jasność automatycznie obniżana jest o 20 proc.

Przynosi to koleje oszczędności. Warto podkreślić, że zmniejszenie jasności jest tylko nieznacznie zauważalne dla ludzkiego oka – zaznacza wiceburmistrz.

Natomiast już jakiś czas temu zakończyły się prace na ulicach Sygietyńskiego i Dzierżanowskiego.

W tym przypadku nie ograniczono się tylko do opraw, ale zamontowano także nowe słupy. Te dotychczasowe już dawno przestały odpowiadać obecnym standardom.  

Pomimo wysiłków związanych z modernizacją miejskiego oświetlenia, rachunek za prąd może okazać się dla gminy wyższy niż przed rokiem. To skutek gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej.

W tej sytuacji możemy pocieszać się tylko tym, że gdybyśmy parę lat temu nie podjęli decyzji o wymianie oświetlenia w różnych częściach miasta, to teraz zmuszeni bylibyśmy płacić dużo wyższe rachunki – ocenia Paweł Knapik. – Są w Polsce miasta, które już mają z tym poważny problem.

Autor: red. admin