Przesuwa na górę strony

Festiwal Sztuki w Świeciu

Festiwal Sztuki grafika

Centrum Kultury w Świeciu przygotowało interesującą propozycję artystycznego spaceru, w czasie którego uczestnicy poznają potencjał edukacyjny miejskich placówek kulturalnych oraz - dzięki działaniom interaktywnym - staną się uczestnikami i twórcami kultury.

Przez pierwsze dwa majowe dni nasze miasto będzie intensywnie tętniło życiem kulturalnym.

Turniej wiedzy europejskiej, seanse bajkowe i filmowe w kinie sferycznym, mobilnym kinie 7D, oraz kinie plenerowym, warsztaty ceramiczne, graficzne, malarskie i fotograficzne, koncerty dla dzieci i dla dorosłych, przedstawienia teatralne – to tylko namiastka tego co czeka na Państwa w pierwszej edycji świeckiego Festiwalu Sztuki.

„TANIEC” – Park Art | 1 maja, 14:00-18:00

Zapraszamy do Park Art Świecie na wydarzenie, które pozwoli rozpocząć majówkę w niezapomniany sposób! To już druga edycja tego Streetowego Pleneru.
Celem tego niezwykłego wydarzenia jest integracja środowiska streetowego i mieszkańców, a także prezentacja sztuki ulicznej w jej najbardziej widowiskowej odsłonie. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkania lokalnych artystów i pasjonatów street artu oraz wspólnego cieszenia się ich talentem.

Szczegóły wydarzenia: tutaj

  „GRAFIKA” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Mamy przyjemność zaprosić Was na plenerowe warsztaty graficzne, które odbędą się w ramach Festiwalu Sztuki „W kręgu 12 Gwiazd”. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym grafikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą fascynującą dziedziną, serdecznie zapraszamy do czynnego udziału! Przyjdź i odkryj z nami tajemniczy świat grafiki pod okiem doświadczonych instruktorów z Otwartej Strefy Twórczej w Grucznie.

To niezwykłe doświadczenie pozwoli w pełni zanurzyć się w proces tworzenia grafiki oraz wykonania pamiątkowych odbitek z gotowej matrycy na prasie drukarskiej, co pozwoli uzyskać unikalną pamiątkę z festiwalu!

„FOTOGRAFIA” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Zapraszamy do uczestnictwa w niezwykłych plenerowych warsztatach fotograficznych podczas Festiwalu Sztuki “W kręgu 12 Gwiazd”. To doskonała okazja do eksploracji sztuki fotografii pod okiem doświadczonego instruktora, który poprowadzi Was przez proces tworzenia profesjonalnych zdjęć. Otrzymacie cenne wskazówki dotyczące pozowania, doboru tła i oświetlenia, metody obróbki zdjęć oraz przygotowania ich do wydruku.  

Zdobędziecie nie tylko praktyczną wiedzę na temat fotografii, ale także uwiecznicie piękne chwile w unikalnych portretach stworzonych podczas Festiwalu Sztuki. Niezależnie od Waszego poziomu doświadczenia w dziedzinie sztuki fotograficznej, zapraszamy Was do czynnego udziału i eksplorowania magicznego świata obrazów.

„TEATR” – Mały Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Teatr to rodzaj sztuki, która łączy niemal wszystkie zmysły człowieka. Scala obraz z dźwiękiem, ukazuje bezruch lub ruch, odwołuje się do zmysłu dotyku. Zapraszamy Was na wyjątkowy dzień z Teatrem! Będzie to niezapomniana okazja do przeżycia magicznych chwil w otoczeniu młodych aktorów i lalek teatralnych. Wspólnie stworzymy niepowtarzalną atmosferę artystycznej wymiany i inspiracji.

W programie:

 • „Teatr na Rogu!” -grupa teatralna działająca przy Centrum Kultury w Świeciu pod czujnym artystycznym okiem Igi Jambor-Skupniewicz przedstawi Państwu pantomimę – przedstawienie pokazane jedynie z wykorzystaniem ruchu, mowy ciała i gestów.
 • Czytanie bajek i wierszy dla dzieci
 • Improwizowane scenki teatralne
 • Interaktywne działania z mieszkańcami
 • „WIŚLANA OPOWIEŚĆ” – przedstawienie wędrownego Teatru Lalek IGRASZKA z Warszawy przeniesie widzów w bajkowy podwodny świat ożywiony autorska muzyka i piosenkami śpiewanymi na żywo

„SENIOR” – Zespół Mieszkań Chronionych | 1 maja, 14:00-17:00

Otoczona przyjazną atmosferą Strefa „Senior” rozkwitnie życiem i radością, stanie się miejscem spotkań wszystkich seniorów chętnych do wspólnego świętowania i zabawy. W programie „Piknik dla Seniorów:

 • Grochówka, grill, ciasta z domowego wypieku
 • Występu zespołów „Kociewiacy” i „Senior tańczy”
 • Zumba i Karaoke
 • Gry, zabawy i konkursy
 • Dzień otwarty Mieszkań Wspomaganych
 • Punkt informacyjny Policji – „Bezpieczny Senior”
 • Punkt informacyjny OPS – „Pomoc Seniorom”
 • Punkt informacyjny – „Świecka Karta Seniora”
 • Punkt informacyjny – „Centrum Pokoleń”
 • Punkt medyczny – pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi

W strefie „Senior” każdy znajduje coś dla siebie – od smaków, poprzez zabawę, aż po wsparcie i informacje. To miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a serca biją w rytm wspólnych doznań i radości.

„CERAMIKA” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Uczestnicy warsztatów ceramicznych otrzymają niepowtarzalną okazję do własnoręcznego tworzenia naczyń, płaskich ozdób oraz innych form artystycznych z wykorzystaniem gliny.

Pierwsza część warsztatów wprowadzi ich w świat ceramiki, poznają tajniki pracy z gliną, wykorzystywania narzędzi i materiałów oraz różnorodnych technik zdobienia gliny, takich jak odciskanie, wykrawanie i relief.

Po części praktycznej nastąpi prezentacja gotowych prac ceramicznych „Jak nam glina w duszy gra”, gdzie uczestnicy będą mieli okazję podziwiać piękno sztuki ceramicznej stającej się medium do wyrażania własnych uczuć i emocji poprzez sztukę.

„MALARSTWO” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

W ramach festiwalu „W kręgu 12 gwiazd” zapraszamy na wielkie, rodzinne warsztaty malarskie. Dzięki nim nie tylko rozwiniecie swoje umiejętności artystyczne, ale przede wszystkim spędzicie wyjątkowy, wspólny czas odkrywając piękno otaczającego nas świata.

Podczas warsztatów, będziecie mogli zanurzyć się w procesie twórczym, tworząc wielkoformatowy obraz prezentujący perełki historyczne Świecia. Razem nadamy mu przepiękne barwy!

„ANIMACJA” – Park przy Centrum Kultury | 1 maja, 14:00-17:00

W strefie animacji „Alicja w Krainie Czarów”, na naszych najmłodszych uczestników festiwalu „W Kręgu 12 gwiazd” czeka magiczna kraina baśni z ulubionymi bohaterami z bajek. W klimacie bajkowej scenerii, pełnej kolorów i fantazji będą na Was czekać:

 • Gry, konkursy, animację
 • Balonowe twistowanie
 • Plecenie warkoczyków
 • Malowanie twarzy
 • Bajkowy kącik maluszka
 • Giga bańki mydlane
 • Dmuchany plac zabaw
 • Wata cukrowa, gofry i buble tea

„HISTORIA” – spacer historyczny | 1 maja, 14:00-17:00

W ramach festiwalu „W kręgu 12 gwiazd” zapraszamy na spacer po Świeciu z elementami gry miejskiej.

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej Centrum Kultury w Świeciu zaprasza do wzięcia udziału w spacerze po wędrującym mieście. Poznamy tajemnice jednego z najstarszych ośrodków miejskich na Pomorzu Gdańskim, jego zabytki oraz związane z nim ciekawostki.

Odwiedzimy okolice zamku krzyżackiego, gotyckiej fary, znanej między innymi z serialu o przygodach czterech pancernych i psa, ewangelickiego neogotyckiego kościoła, do którego kolorowe witraże ufundował cesarz Niemiec, a także byłe sanktuarium maryjne – barokowy kościół pobernardyński.

Spotykamy się punktualnie o godzinie 14:00 przy Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej (ulica Kopernika 2).
Do udziału w grze miejskiej potrzebne będą naładowane telefony z dostępem do Internetu.

„QUIZ EUROPA” – Duży Rynek | 1 maja, 15:00-17:00

Strefa „Quiz Europa” to dynamiczne miejsce, gdzie edukacja spotyka się z zabawą, a uczestnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Europy i Unii Europejskiej. Jest to interaktywny quiz, który skupia się na różnorodnych aspektach europejskiej historii, kultury, geografii, polityki oraz osiągnięć Unii Europejskiej.

10 drużyn 4-6-osobowych zawalczą o miano najlepszego euroznawcy, do zdobycia będą bardzo atrakcyjne nagrody (zaproszenia na Summer Hot Festival, Festiwal Mocnych Brzmień, Blues na Świecie Festival).

Zapraszamy do zgłaszania drużyn w terminie do 30 kwietnia przez wiadomość SMS z nazwą drużyny, ilością osób oraz imieniem i nazwiskiem osoby do kontaktu pod nr tel. 795 108 860.

Całość „Strefy Quiz Europa” stworzy atmosferę nauki, odkrywania i interakcji, zachęcając uczestników do lepszego zrozumienia i docenienia różnorodności oraz wspólnej historii i wartości europejskiej.

„MUZYKA” – Duży Rynek |1 maja, 18:30-20:00

Kolejna z gwiazd Festiwalu będzie poświęcona muzyce. Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie przeniosą Was w magiczny świat doskonale znanych melodii z bajek i filmów fabularnych. Spotkacie zarówno nostalgiczne melodie, przywołujące wspomnienia z czasów dzieciństwa, a także energiczne utwory, rozgrzewające serca i wprost zapraszające do tańca.

1 maja
18:30 – „Koncert Muzyki Filmowej” w wykonaniu Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Świecie.

2 maja
15:00 – koncert „Bajkowy Świat” w wykonaniu wychowanków SOK STOKROTKA
17:00 – koncert „Dźwięki Kina” w wykonaniu lokalnych artystów

„FILM” – Duży Rynek 

Strefa filmowa zapowiada się niezwykle kolorowo i różnorodnie:

1 maja | 15:00-20:00
Sporo atrakcji dostarczy Wam gwiazda filmowa. W „Bajkowej fotostrefie” będziecie mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia z ulubionymi bohaterami z dzieciństwa. Pod kopułą kina sferycznego czekają niesamowite filmy edukacyjne. Nie zapomnijcie też odwiedzić mobilnego kina 7D – jesteście gotowi na przygotowane w nim, zapierające dech efekty?

2 maja | 15:00-20:40
15:00 – 18:00 “Bajkowa fotostrefa” – to idealne miejsce do uwiecznienia wspólnych chwil na zdjęciach z ulubionymi bohaterami z dzieciństwa.

15:00 – 20:00 “Kino Sferyczne” – niezwykłe wrażenia wizualne dla fanów filmów przygodowych czy science fiction,

15:00 – 20:00 “Mobilne kino 7D” – pełne zanurzenie się w filmowych doświadczeniach dzięki zaawansowanej technologii 7D i efektom specjalnym.

16:15 – 17:35 „Asterix i Obeliks: Osiedle Bogów” – bajkowy seans kina plenerowego

19:10 – 20:40 „Czym chata bogata” – seans filmowy kina plenerowego

Projekt finansowany przez program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

Autor: red. admin