W ubiegłym roku włodarze gminy, na zaproszenie mera Pascala Demarthe, udali się w delegację do Abbeville na uroczyste obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Czy historia połączy oba miasta? Wszystko na to wskazuje.
Generał Stanisław Maczek to postać wyjątkowo ważna w historii Polski, szczególnie w kontekście działań wojskowych podczas II wojny światowej. Jego związki ze Świeciem, choć mniej znane, stanowią istotny element w rozumieniu całokształtu jego życia i działalności.
W czasie II wojny światowej, Świecie było jednym z wielu miast, które odczuwały skutki działań wojennych. Generał Maczek, dowodząc 1. Dywizją Pancerną, odegrał istotną rolę w wyzwoleniu zachodniej części Europy (Północna Francja, Belgia, Holandia, Niemcy).
Po zakończeniu wojny, generał Maczek nie tylko kontynuował swoją działalność wojskową, ale również angażował się w życie społeczne i polityczne, mając na uwadze dobro regionów, które były mu bliskie. Abbeville, jako jedno z miast wyzwolonych przez jego dywizję, pozostawało w kręgu jego zainteresowań.
Związki żołnierzy generała Maczka ze Świeciem są nie tylko elementem historycznym, ale również symbolicznym, ukazującym ich oddanie i poświęcenie dla kraju. To właśnie dzięki takim postaciom jak generał Maczek i jego żołnierze, miasta takie jak Abbeville, Thielt czy Breda mogą dziś cieszyć się wolnością i rozwijać się w poczuciu niezależności.
Generał Stanisław Maczek ważną rolę odegrał także w historii francuskiego miasta Abbeville, z którym gmina Świecie zamierza rozwijać współpracę partnerską. Było jednym z francuskich miast wyzwolonych przez 1. Polską Dywizję Pancerną w 1944 roku.
Przedstawiciele gminy Świecie z burmistrzem Krzysztofem Kułakowskim na czele gościli w Abbeville w ubiegłym roku. Przez tydzień świętowano tam 80. rocznicę wyzwolenia miasta. Wizyta była okazją do nawiązania współpracy i rozmów o przyszłości partnerstwa obu miast.
Delegację ze Świecia zachwyciła podniosła uroczystość – Całe miasto było przystrojone flagami francuskimi i polskimi – relacjonował po powrocie z Francji burmistrz Krzysztof Kułakowski – To niezwykle wzruszające, że tak dużym szacunkiem darzy się tam polskich żołnierzy. Pamięć o generale Stanisławie Maczku jest tam wciąż żywa – podkreślał burmistrz.
W obchodach brał też udział polski konsul. To właśnie on zasugerował władzom Abbeville partnerstwo ze Świeciem lub Brodnicą. Gmina Świecie zaraz po wyborach samorządowych zainteresowała się tematem i ewentualnym rozważeniem współpracy.
Władze obu miast są przychylne partnerstwu, wyrażając to stosownymi uchwałami.
W czasie rewizyty Francuzów w Świeciu, która planowana jest na czerwiec, zostanie podpisane porozumienie nakreślające ramy partnerstwa.
To właśnie miedzy innymi przyszła współpraca z francuskim miastem stała się impulsem dla władz Gminy Świecie aby nawiązać kontakty z rodzinami, potomkami bohaterów związanych z Generałem Stanisławem Maczkiem, ale też potomkami żołnierzy Armii Andersa. Z inicjatywą historycznego projektu wyszła urzędniczka Urzędu Miejskiego w Świeciu Paulina Żbik. Odzew na prośby urzędników do mieszkańców Gminy Świecie i Powiatu Świeckiego, którzy są potomkami wojennych bohaterów, już jest bardzo pozytywny. Do Świecia trafiają pierwsze cenne materialne wspomnienia po żołnierzach. Dzięki nim i pomocy IPN-u powstanie wystawa, która będzie doskonałą lekcją historii dla mieszkańców Świecia i wspomnieniem o tych, którzy walczyli o wolną Polskę i Francję.
Goście z Abbeville będą mieli okazję podczas wizyty w Świeciu także doświadczyć historycznych wspomnień.
Zastępca burmistrza Świecia Sławomir Siemaszko w lutym udał się do Warszewic pod Łodzią, gdzie odebrał cenne dary z rąk pochodzącego ze Świecia Andrzeja Maniszewskiego, syna żołnierza walczącego w Armii Andersa. W rozmowach z przedstawicielem bydgoskiego oddziału IPN uczestniczyła zastępca burmistrza Marta Karolczak, która wraz z burmistrzem Krzysztofem Kułakowskim i Pauliną Żbik z Urzędu Miejskiego w Świeciu uda się do oddziału Instytutu, aby dotrzeć do jeszcze szerszej dokumentacji historycznej.
Na tym nie koniec, trwają ciągle poszukiwania kolejnych potomków rodzin żołnierzy, którzy mogą mieć cenne wiadomości i pamiątki po bohaterach II wojny światowej. O tych wszystkich działaniach będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Gminy Świecie oraz social mediów urzędu.