Kierując się troską o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży oraz wszechobecne zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, Gmina Świecie wraz z Ośrodkiem Oświaty i Wychowania w Świeciu planuje przeprowadzić projekt badawczy pod nazwą „Higiena cyfrowa jako sposób na przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym i przemocy w sieci oraz promocję zdrowia psychicznego”, którego wyniki posłużą do wypracowania działań profilaktycznych i interwencyjnych skierowanych do uczniów i przedszkolaków placówek oświatowych prowadzonych przez Naszą Gminę.
Jednym z narzędzi projektu będzie ankieta adresowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. Aby projekt przyniósł oczekiwane efekty, konieczne jest wzięcie w niej udziału jak największej liczby osób z tych trzech grup. Dlatego zachęcamy wszystkich do udziału w badaniu. Szczegóły będą przekazywane przez przedstawicieli poszczególnych szkół i przedszkoli. Badanie realizowane jest przez doświadczonych naukowców – badaczy z COPERNICUS RESEARCH TEAM z Torunia.
Proces ankietowania będzie jednym z działań, które podjęte zostanie w ramach organizowanego w dniach 26-30 maja 2025 r. w placówkach oświatowych Tygodnia higieny cyfrowej. Zaplanowano wiele przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, między innymi: dyskusje podczas godzin z wychowawcami, przygotowanie przez uczniów ulotki informacyjnej – stop hejtowi w Internecie, wystawy plakatów, dzień bez smartfona w szkole i inne.
W celu zasygnalizowania ważności przedsięwzięcia warto nadmienić, że współcześnie mamy do czynienia wśród dzieci i młodzieży z „epidemią” uzależnień cyfrowych, mających niebezpieczne konsekwencje zarówno dla ich bieżącego funkcjonowania, jak i przyszłego życia. Uzależnienia te wpływają na anatomię i fizjologię mózgu, obniżają sprawność wielu funkcji poznawczych (np. uwagi i pamięci), powodują zmiany zachowań (nadaktywność, agresja, kompulsje), rozregulowują emocjonalność (chwiejne nastroje, wybuchy złości, zaburzenia lękowe i depresyjne), pogarszają relacje społeczne i zagrażają zdrowiu psychicznemu. Konieczne jest więc podjęcie działań zarówno interwencyjnych, jak i profilaktycznych. Aby mogły być one skuteczne i dostosowane do potrzeb dzieci i rodziców funkcjonujących w określonej społeczności lokalnej potrzebna jest pogłębiona diagnoza obecnej sytuacji. Konstruowanie lokalnych polityk publicznych w nowoczesnym wydaniu opiera się na filozofii evidence-based, która wskazuje na rezultaty badań jako punkt wyjściowy procesu tworzenia rozwiązań. Proponowane badania pozwolą na określenie natężenia występowania problemów związanych e-uzależnieniami dzieci i młodzieży w Gminie Świecie. Badanie zostanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie uczniów, rodziców i nauczycieli. Na podstawie uzyskanych danych naukowych przygotowane zostaną rekomendacje w zakresie interwencji i profilaktyki e-uzależnień. Raport z badań będzie także istotną pomocą dla rodziców i nauczycieli, którzy będą mogli uzmysłowić sobie skalę problemu, a także włączyć się w działania zarówno profilaktyczne, jak i interwencyjne.
Cele szczegółowe projektu:
- Diagnoza zachowań cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych.
- Wypracowanie rekomendacji do pracy z uczniami, rodzicami i nauczycielami.
- Opracowanie wieloletniego programu profilaktycznego zawierającego metody i narzędzia systematycznych oddziaływań profilaktycznych.
