Przesuwa na górę strony

Dobiega końca budowa domu z mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi [zdjęcia]

W trzykondygnacyjnym budynku na Mariankach będzie 6 mieszkań chronionych (każde dla maksymalnie 6 osób) oraz 8 mieszkań wspomaganych (jedno i dwuosobowych). Łącznie dla blisko 50 osób.

Na parterze działać będzie część wspólna z domem dziennego pobytu. Wszystko będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Główna różnica między mieszkaniami chronionymi a wspomaganymi zależy od stopnia samodzielności seniora – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Mieszkania chronione powstaną z myślą o seniorach, którzy wymagają całodobowej opieki, bo nie radzą sobie w samodzielnym funkcjonowaniu. Natomiast mieszkania wspomagane są przeznaczone dla osób, które potrzebują jedynie pomocy świadczonej przez kilka godzin w zależności od indywidualnych potrzeb.

Nasza gmina jest pionierem nowoczesnego podejścia do zapewnienia opieki potrzebującym i seniorom – podkreśla Krzysztof Kułakowski. – Będzie to jeden z nielicznych w Polsce budynków łączących mieszkania wspomagane, chronione i dom dziennego pobytu.

Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe zarówno w środku, jak i na zewnątrz, które zakończą się w lipcu. 

Budowa rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Koszt inwestycji to 7 mln 379 tys. zł. Przetarg wygrała firma Solgrud z Grudziądza.