Przesuwa na górę strony

Już od 30 lat Warsztat Terapii Zajęciowej w Świeciu wspiera osoby niepełnosprawne

Obchody jubileuszu

Wielu uczestników zajęć traktuje to miejsce jak swój drugi dom. Mowa o Warsztacie Terapii Zajęciowej w Świeciu, który świętował w piątek 30-lecie działalności.

Obchody jubileuszu odbyły się w piątek w zaprzyjaźnionej świetlicy wiejskiej w Wiągu. Na długiej liście gości znaleźli się m.in. burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu Jerzy Wójcik, przewodnicząca Rady Powiatu Świeckiego Urszula Kempińska-Czerwińska i sekretarz powiatu Jolanta Wieczorek, która reprezentowała starostę.

Uroczystość była okazją do przypomnienia historii WTZ.

Działalność przy ul. Nadbrzeżnej

4 lipca 1994 r.podpisano umowę pomiędzy Towarzystwem Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu a  Wojewódzkim Ośrodkiem ds. Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy. Umowa dotyczyła utworzenia i prowadzenia przez TWON warsztatu terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Inicjatorem utworzenia WTZ w Świeciu byli ówczesny prezes TWON Mirosław Lorch, wiceprezesi Ryszard Dzedzej i Andrzej Resmer oraz władze samorządowe.

Zanim placówka przyjęła pierwszych uczestników, musiał zostać wyremontowany i przygotowany budynek przy ulicy Nadbrzeżnej 2A w Świeciu.

Nowa siedziba

Otwarcie WTZ odbyło się 5 września 1994 r. Do placówki przyjęto 20 uczestników. Nominacji dokonał ówczesny burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda. Uroczystości związane z rozpoczęciem działalności terapeutycznej odbyły się 24 września 1994 r. z udziałem zaproszonych gości: władz wojewódzkich i samorządowych, rodzin uczestników oraz mieszkańców miasta. Impreza uświetniona została występem Orkiestry Dętej Zakładów Celulozy i Papieru w Świeciu.

Po prawie 23 latach działalności, placówka przy ul. Nadbrzeżnej została przeniesiona do wyremontowanego budynku przy ul. Wojska Polskiego 173. Aktualnie Warsztat Terapii Zajęciowej obejmuje opieką 30 uczestników. Zajęcia terapeutyczne odbywają się w sześciu pracowniach.

Show z okazji jubileuszu

Głównym punktem części oficjalnej był playback show, w którym uczestnicy zajęć kolejno wcieli się w różne gwiazdy muzyki pop. Po występach przyszła pora na życzenia, prezenty i gromkie “100 lat”.

Warto dodać, że świeckie warsztaty były wzorcem, z którego skorzystali założyciele podobnych warsztatów w Nowem. O owocnej wizycie w Świeciu przed 20 laty opowiadała Urszula Kempińska-Czerwińska. 

Autor: red. admin