Konsultacje trwać będą od 11 do 18 kwietnia.
W ramach inwestycji planuje się zwiększenie objętości zbiornika wodnego przy ul. Długiej w Świeciu. Dzięki realizacji zadania zbiornik będzie w stanie przyjąć dodatkowe ilości wód opadowych odprowadzanych z coraz większej powierzchni zlewni. Postępująca zabudowa mieszkaniowa oraz budowa nowej infrastruktury drogowej wymusza podjęcie działań związanych ze zwiększeniem zdolności retencyjnych zbiornika. Projektowane rozwiązania z zakresu gospodarowania wodami opadowymi mają za zadanie zapobieganie podtopieniom i zalaniom oraz zwiększą odporność tego obszaru na ekstremalne zjawiska pogodowe. Przy zbiorniku wodnym planuje się stworzenie dla mieszkańców atrakcyjnej strefy rekreacyjno-wypoczynkowej przystosowanej do pobytu nad wodą. Projektuje się m.in. ścieżki spacerowe, mały 2 stanowiskowy parking, altanę, plac wypoczynkowy z leżakami, ławkami, stojakami dla rowerów, „poidełkiem” z możliwością skorzystania z wody nadającej się do spożycia. Elementy małej architektury wykonane zostaną zgodnie z Koncepcją małej architektury dla gminy Świecie.
Gmina Świecie planuje pozyskać środki finansowe na realizację przedmiotowego zadania w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021- 2027 Priorytet FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR, Działanie: FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom, Typ projektu: Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni/zielono-niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie Nabór nr: FENX.02.04-IW.01-013/24. Zadanie znajduje się na liście przedsięwzięć wpisanych do Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Świecie na lata 2025 – 2030.
Przeprowadzenie konsultacji społecznych umożliwia pozyskanie opinii, które mogą przyczynić się do weryfikacji przyjętych założeń. Głównym celem konsultacji jest uwzględnienie najistotniejszych potrzeb mieszkańców, mających wpływ na życie codzienne, czy sposób spędzania wolnego czasu.
Projektowany zakres zadania i sposób zagospodarowania terenu przedstawiony został w następujących dokumentach konsultacji:
- opisie zadania;
- projekcie zagospodarowania terenu;
- slajdach (wizualizacja).
Informacja na stronie www.bip.swiecie.eu zakładka: „Konsultacje społeczne”