Przesuwa na górę strony

Konwent burmistrzów w świeckim zamku

Burmistrz Świecia przemawia na konwencie

W świeckim zamku odbył się dziś Konwent Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W związku z sytuacją na południu Polski na pierwszy plan wysunęła się dyskusja na temat możliwości pomocy mieszkańcom poszkodowanych samorządów.

Spotkaniu samorządowców z naszego województwa nadano niewątpliwie odświętny charakter. Zanim Burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski zaprosił gości do zamku, wysłuchano hymnu Świecia w wykonaniu muzyków Orkiestry Dętej Świecie.

W drodze do refektarza, gdzie odbywał się konwent, burmistrzowie oraz inni goście mieli okazję zobaczyć słynną kopię obrazu “Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Ireneusza Rolewskiego.

Promocja Świecia

Jako gospodarz wydarzenia, Krzysztof Kułakowski skorzystał z możliwości zareklamowania Świecia. Krótki film prezentował mocne strony gminy, która z każdym kolejnym rokiem wzmacnia swój potencjał na niemal wszystkich płaszczyznach. Witając gości mówił o odbudowie zamku, do której przymierzano się kilkanaście lat.

Przed nami kolejny etap związany z budową dwuspadowego dachu – zapowiadał nową inwestycję Krzysztof Kułakowski. – Dzięki temu nasz zamek będzie jeszcze piękniejszy i stanie się dodatkową zachętą, aby przyjechać do Świecia.

W konwencie wzięło udział 30, spośród zaproszonych 51 burmistrzów. W styczniu 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim przybyły trzy nowe miasta: Kikół, Bobrowniki i Gąsawa.  

Pomoc dla powodzian

Pierwszą część konwentu zdominowała dyskusja na temat możliwości pomocy mieszkańcom  samorządów zmagających się ze skutkami powodzi. To właśnie temu problemowi były poświęcone w głównej mierze wystąpienia m.in. wicewojewody kujawsko-pomorskiego Piotra Hemmerlinga i członka zarządu województwa Marka Wojtkowskiego.

Dyskutowano m.in. o tym, czy lepiej ofiarować pomoc finansową czy rzeczową.

Burmistrz Nakła Sławomir Napierała, przewodniczący konwentu, jako rzeczy pierwszej potrzeby, oprócz dobrze zapakowanego jedzenia i wody, wskazywał osuszacze i pompy szlamowe.

Natomiast należy się powstrzymać od wszelkich zbiórek odzieży, koców i śpiworów  – podkreślał. – Chyba, że są to całkowicie nowe rzeczy. Używanych nikt nie chce. Czyszczenie szaf to nie jest dobra pomoc.

W przypadku wpłat pieniężnych zalecano wybieranie wyłącznie sprawdzonych organizacji takich jak PCK, ZHP, Caritas czy WOŚP.

Warto zachować czujność, bo już pojawili się oszuści wysyłający fałszywe SMS-y zachęcające do wpłat, z których dochód  rzekomo ma być przekazywany poszkodowanym w powodzi. To nic innego, jak nowa próba przejęcia kontroli nad telefonem i kontem bankowym.   

Druga część konwentu, którego gościem honorowym była posłanka Iwona Karolewska, poświęcono m.in. funduszom przewidzianym na budowę i remonty dróg oraz konkursom w ramach unijnych projektów.

Autor: red. admin