Przesuwa na górę strony

Marszałek odwiedził świecki zamek. „Jestem pod wielkim wrażeniem”

Marszałek Piotr Całbecki na zamku

W czwartek odrestaurowywany świecki zamek odwiedził Piotr Całbecki. Marszałek województwa był pod dużym wrażeniem kunsztu pracowników zajmujących się odbudową średniowiecznej warowni.

W czwartek odrestaurowywany świecki zamek odwiedził Piotr Całbecki. Marszałek województwa był pod dużym wrażeniem kunsztu pracowników zajmujących się odbudową średniowiecznej warowni.

Marszałek województwa gościł na terenie budowy nie bez powodu. Renowacja prowadzona jest m.in. dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 2,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Piotra Całbeckiego powitali Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu, Franciszek Koszowski, wicestarosta świecki, Tadeusz Pogoda i Jacek Chmarzyński, radni sejmiku województwa, Ryszard Sadecki, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji z bydgoskiej firmy Kontbud.

Zwiedzanie obiektu rozpoczęto od podziemi. Następnie przeniesiono się do refektarza, gdzie można było oglądać efektowne gwiaździste sklepienia.

Następnie na trasie wizytacji znalazła się dawna kaplica, gdzie trwają prace związane z budową podpór, które posłużą do budowy sklepień identycznych jak w refektarzu. Ostatni punkt w planie wizytacji stanowiło wejście na zamkową wieżę.

Ostatni raz byłem w świeckim zamku przed pięciu laty – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Gdy patrzę, jak dziś wygląda, jestem pod wielkim wrażeniem. Wspaniałe sklepienia mówią chyba wszystko o pietyzmie i koncepcie wykonawcy.

Marszałek chwalił też władze Świecia za pomysł, aby zamek pełnił funkcję użytkową, a nie był tylko obiektem historycznym dla turystów.

Podczas krótkiej konferencji padły też pytania dotyczące dalszego finansowania. Marszałek Piotr Całbecki zapewniał, że w nowym budżecie znajdą się pieniądze na rekonstrukcje tego typu obiektów, a samorząd z pewności nie zapomni o Świeciu.

Autor: red. admin