Przesuwa na górę strony

Na Mariankach powstaje miejsce aktywizacji seniorów

Trwa gruntowny remont budynku przy ul. Wyszyńskiego w Świeciu. Po zakończeniu przebudowy zyska on nową funkcję. Zostanie również zagospodarowany teren wokół budynku.

Wcześniej, przed przeprowadzką na ul. Hallera, mieścił się tu Ośrodek Pomocy Społecznej.

Przez pewien czas budynek stał niemal pusty, z wyjątkiem znajdującej się na parterze filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od przyszłego roku będzie służył seniorom. Pozyskaliśmy na ten cel duże dofinansowanie, dzięki czemu gmina wyda na ten cel stosunkowo niedużą kwotę – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Inwestycja będzie kosztowała 4 043 000 zł, z czego aż 3 250 000 zł to dofinansowanie z funduszy unijnych i z budżetu państwa. Przetarg wygrała firma Libra ze Świecia. Prace potrwają do grudniu br.

W budynku wyburzono część ścian działowych, aby z dotychczasowych, dość małych pomieszczeń, zrobić kilka większych. Zostanie również zamontowana winda. Remont obejmie też filię biblioteki.

Na piętrze powstaną m.in. dwie sale rehabilitacyjne, gabinet lekarza, pomieszczenie socjalne oraz sala konferencyjna.

Od przyszłego roku będą tam odbywały się zajęcia aktywizujące seniorów, takie jak gimnastyka, kursy komputerowe, joga i rozmaite spotkania.

Zależy nam na tym, aby osoby starsze nie spędzały czasu samotnie w swoich mieszkaniach, ale miały możliwość zadbania o swoją kondycję fizyczną, zdrowie i  integrowały się z innymi seniorami – podkreśla Krzysztof Kułakowski.

Inwestycja obejmuje też zagospodarowanie terenu wokół budynku. Zostanie wyremontowana droga wewnętrzna i chodniki oraz zamontowane oświetlenie. Ponadto inwestycja zakłada również modernizację sieci wodociągowej, a także kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Autor: red. admin