Przesuwa na górę strony

Nowe miejsce integracji mieszkańców Świecia już otwarte

Centrum Pokoleń

Piątkowa uroczystość była początkiem nowego rozdziału w historii filii biblioteki na Mariankach, a także inauguracją działalności Centrum Pokoleń, które ma służyć przede wszystkim seniorom. Zmodernizowany budynek przy ulicy Wyszyńskiego 15 prezentuje się okazale.

Za skuteczność oraz błyskawiczne tempo prac, burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski dziękował podczas piątkowej uroczystości Jarosławowi Bąkowi, właścicielowi świeckiej firmy Prof-Bud.

Sprawa była o tyle pilna, że w grę wchodziło unijne dofinansowanie w wysokości 3,3 mln zł. Gdyby inwestycji nie skończono na czas, pieniądze by przepadły.

O takiej groźbie przypomniał dziś Tadeusz Pogoda, radny sejmiku województwa, który przybliżył okoliczności pozyskania przez gminę unijnego wsparcia. To właśnie ten zastrzyk gotówki pozwolił na wykończenie obiektu w wysokim standardzie.

Fragment pawilonu przy ul. Wyszyńskiego 15 prezentuje się nowocześnie nie tylko na zewnątrz. Wewnątrz wygląda jeszcze lepiej, o czym mogli się przekonać goście zaproszeni na otwarcie. Obok radnych z gminy Świecie były to także posłanka Iwona Karolewska i starosta Barbara Studzińska.

W roli gospodarzy występowały Ewelina Janiszewska, kierownik Ośrodka Integracji i Rehabilitacji, któremu będzie podlegać Centrum Pokoleń oraz Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.

I właśnie od zwiedzania znajdującej się na parterze filii biblioteki rozpoczęła się prezentacja zmodernizowanych wnętrz. Warto podkreślić, że księgozbiór filii liczy ponad 20 tys. pozycji. Jest więc w czym wybierać. Zarówno, jeśli chodzi o tradycyjne książki, jak i o audiobooki.

Całe piętro, na które można się dostać windą, zajmuje Centrum Pokoleń. Jak ważne ma to być miejsce dla seniorów kolejno podkreślali burmistrz Krzysztof Kułakowski, przewodniczący rady Jerzy Wójcik i radny Sebastian Glaziński.

Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem – podkreślał burmistrz. – Jest świetnie wyposażenie, profesjonalna kadra i chęć do działania. Wierzę, że będzie to miejsce spotkań, o jakim marzyli seniorzy.

Z kolei posłanka Iwona Karolewska apelowała, aby zgodnie z nazwą, nowa placówka miała ofertę nie tylko dla najstarszych mieszkańców osiedla Marianki, ale również dla młodzieży, o potrzebach której nie wolno zapominać.

W Centrum Pokoleń na Mariankach znajdują się m.in. sale rehabilitacyjne, gabinet lekarza i sala konferencyjna będąca do dyspozycji seniorów.

Z myślą o najstarszych mieszkańcach gminy przewidziano sporo zajęć m.in. jogę, gimnastykę, kursy komputerowe, spotkania przy kawie z ciekawymi ludźmi.

Przebudowie poddano też teren wokół budynku: drogę wewnętrzną, chodniki, kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieć wodociągową.

Autor: red. admin