Przesuwa na górę strony

Obchody Święta Niepodległości w Świeciu

Uroczystości na Dużym Rynku

W sobotę uczczono jedną z najważniejszych dat w naszej historii. W Świeciu obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetniły Orkiestra Dęta Świecie i Kompania Honorowa Batalionu Dowodzenia i Zabezpieczenia w Bydgoszczy.

Pierwszym punktem tegorocznego scenariusza obchodów Narodowego Święta Niepodległości była msza w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli.

Po nabożeństwie z licznym udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Świecie złożono  kwiaty na mogile żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 znajdującej się na przykościelnym cmentarzu.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Duży Rynek, gdzie wygłosił przemówienie Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Dziś oddajemy hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom, dzięki którym możemy żyć w niepodległej Polsce – podkreślał burmistrz. – 11 listopada powinien być dniem jedności i zgody. Tylko w ten sposób będziemy mogli rozwijać kraj i budować lepszą przyszłość.

Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na Dużym Rynku. Z okazji Święta Niepodległości na rynku otwarto wystawę poświęconą powrotowi Pomorza do Polski w latach 1918–1920 (będzie czynna do 10 grudnia).

Autor: red. admin