Przesuwa na górę strony

Osoby niepełnosprawne bez trudu dostaną się do USC

USC

Rozstrzygnięto przetarg na instalację platformy podnoszącej dla niepełnosprawnych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świeciu. Gdy zostanie zamontowana, osoby na wózkach inwalidzkich będą mogły samodzielnie dostać się na parter oraz do sali ślubów na piętrze.

Wprawdzie w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świeciu znajduje się rampa umożliwiająca osobom niepełnosprawnym dostanie się na parter, gdzie załatwiane są wszystkie formalności, jednak jej użytkowanie jest dość kłopotliwe.

Niestety, nie jest ona samoobsługowa – mówi Andrzej Krawański, kierownik USC w Świeciu. – Konieczna jest pomoc pracownika urzędu, który musi rozłożyć podest i uruchomić silnik. Nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie.

W dodatku rampa pozwala się dostać tylko na pierwszy poziom. Sala ślubów na piętrze jest niedostępna. Niedługo ma się to zmienić.

Niedawno rozstrzygnięto przetarg na instalację platformy podnoszącej dla osób niepełnosprawnych. Wygrała go bydgoska firma Elwind, która zaoferowała 194 430,92 zł. Dwaj pozostali oferenci zaproponowali wyższe kwoty: 238 550,42 zł i 312 563,11 zł.

W dokumentacji przetargowej jest mowa o podnośniku a nie windzie, ze względu na różnice konstrukcyjne obydwu urządzeń – wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowano na marzec. Wcześniej, na sesji 2 marca, radni zdecydują o wprowadzeniu tego wydatku do budżetu gminy.

Montaż podnośnika, który ma być usytuowany tuż przy wejściu, po lewej stronie, będzie się wiązał z koniecznością przebicia stropu. To może spowodować pewne utrudnienia w pracy USC. Zwłaszcza dla par zamierzających w tym czasie zawrzeć związek małżeński.

Gdyby termin jakiegoś ślubu zbiegł się z uciążliwymi pracami, ceremonia zostanie przeniesiona do Urzędu Miejskiego w Świeciu – uspokaja kierownik USC. – Na razie nie jest znany harmonogram prac, dlatego trudno określić, kiedy należy się spodziewać tych trudności. 

Prace potrwają do czerwcu tego roku.    

Autor: red. admin