Przesuwa na górę strony

Otwarcie wystawy w świeckim zamku z kopią obrazu “Bitwa pod Grunwaldem”

Goście oglądają kopię obrazu

Od soboty w zamku można oglądać kopię jednego z najbardziej ikonicznych dzieł polskiej sztuki.

Obraz “Bitwa pod Grunwaldem”, prezentowany w świeckim zamku, jest wierną i jedyną istniejącą w tym formacie i technice kopią dzieła Jana Matejki, wykonaną przez Ireneusza Rolewskiego, absolwenta Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

“Bitwa pod Grunwaldem” została ukończona przez Matejkę w 1878 r. i przedstawia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, czyli zwycięstwo połączonych sił polsko-litewskich nad zakonem krzyżackim w 1410 r.

Obraz ma wymiary 426 na 987 cm, a monumentalna scena batalistyczna została namalowana z niezwykłym pietyzmem.

Oryginał nie jest wypożyczany i pozostaje na stałe w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Decyzję podjęto w trosce o zachowanie stanu konserwatorskiego dzieła.

W miniony piątek odbył się wernisaż wystawy pod nazwą “1410”, na której prezentowane są także inne prace nawiązujące do słynnego obrazu Jana Matejki. W otwarciu wzięło udział wielu gości. Wśród nich nie zabrakło autora kopii Ireneusza Rolewskiego.

Podobne wydarzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie remont zamku. Podkreślał to burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, który przypomniał, że dwa pierwsze etapy pochłonęły 13 mln zł.   

Wystawa potrwa od 4 maja do 31 sierpnia. Można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-17.00. Ceny biletów: 10 zł ulgowy, 20 zł normalny, 50 zł rodzinny. Cena zawiera zwiedzanie zamku.

Autor: red. admin