Przesuwa na górę strony

Podsumowanie inwestycji w gminie Świecie w 2021 roku

Mieszkania chronione i wspomagane

Efektami najbardziej kosztownych inwestycji realizowanych w 2021 roku będzie można się cieszyć dopiero w tym roku. Tak jest chociażby w przypadku remontu zamku, modernizacji ośrodka nad jeziorem Deczno czy budową domu z mieszkaniami chronionymi.

O tym, jak bardzo zmieniło się wnętrze świeckiego zamku mieszkańcy będą mogli się przekonać dopiero za jakiś czas. Mimo pozornego spokoju i braku ruchu na placu budowy, roboty idą pełną parą – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

W tej chwili murarze skupiają się na odbudowie sklepień gwieździstych, co zajmie im jeszcze kilka miesięcy. Pierwszy etap przebudowy zamku będzie kosztował 6 mln 741 tys. zł.

Przebudowa zamku

Rozpoczęła się również modernizacja ośrodka nad jeziorem Deczno. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że będzie gotowy do wakacji, ale pod koniec roku będzie można cieszyć się widokiem nowego, funkcjonalnego i ładnego budynku w miejscu dawnego baru.

Będzie to piętrowy obiekt o powierzchni 1000 m kw. z dużą salą, m.in. na organizację wesel, pierwszych komunii czy szkoleń, z możliwością dzielenia na dwie mniejsze. Oprócz tego w budynku będzie kuchnia, bar szybkiej obsługi, taras widokowy, pomieszczenia administracyjne, szatnia dla ratowników i pomieszczenie socjalne. Inwestycja pochłonie 5 mln 735 tys. zł. 

Modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego Deczno

Trwa także budowa mieszkań wspomaganych i chronionych dla seniorów u zbiegu ulic Chrobrego i Bony na górnych Mariankach (patrz zdjęcie główne). W trzykondygnacyjnym budynku powstanie 6 mieszkań chronionych (każde dla maksymalnie 6 osób) oraz 8 mieszkań wspomaganych (jedno i dwuosobowych). Łącznie dla blisko 50 osób. Na parterze działać będzie część wspólna z domem dziennego pobytu.

Wszystko będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – zaznacza burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Budowa rozpoczęła się w marcu tego roku i potrwa do końca kwietnia 2022 r. Koszt inwestycji to 7 mln 379 tys. zł.

Z istotnych zadań, które doczekały się zakończenia w 2021 roku na pewno warto wymienić budowę kolejnego, dziewiątego już, budynku Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W sumie inwestycja realizowana przez ŚTBS pochłonęła 11,5 mln zł. Udział gminy Świecie, oprócz przekazania gruntów, wyniósł 3,1 mln zł. Reszta to kredyt, wkład własny najemców i środki pochodzące z budżetu ŚTBS.

Burmistrz Krzysztof Kułakowski i skarbnik gminy Marzenna Rzymek przed blokiem ŚTBS przy ul. Piłsudskiego

Spore zmiany zaszły też w 2021 roku na osiedlu Marianki. Dotyczyły one przede wszystkim powstania nowych lub dokończenie budowy istniejących już ulic.

Efektownie prezentuje się m.in. ul. Kazimierza Wielkiego skutecznie odciążająca ruch w tej części miasta.

Ulica Kazimierza Wielkiego

O jej faktycznej wadze przekonamy się jednak dopiero za jakiś czas, gdy powstaną tam koleje bloki. Inwestycja pochłonęła 1,6 mln zł, z czego połowę pokryła rządowa dotacja. 

Chociaż strażacy z OSP Ratownik do nowej remizy przeprowadzili się jeszcze pod koniec 2020 roku, to oficjalne przekazanie nastąpiło dopiero we wrześniu 2021 roku z powodu ograniczeń epidemicznych. Remizę zbudowała gmina Świecie kosztem 2,3 mln zł.

Nowa remiza OSP Ratownik

Kończący się rok przyniósł też wyraźną poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, co jest zasługą dziesiątek nowych lamp. Sukcesywnie wymieniane jest też oświetlenie na ledowe, które jest nie tylko tańsze w eksploatacji, ale też zapewnia lepszą widoczność aniżeli, świecące pomarańczowym światłem, lampy sodowe.

Słowo “bezpieczeństwo” jest też kluczowym pojęciem w przypadku dróg rowerowych, których sieć rośnie w szybkim tempie. Łącznie 1,3 mln zł kosztowały trasy Gruczno-Chrystkowo o długości 1,3 km oraz dłuższa o 200 m ścieżka rowerowa Sulnowo-Dziki.

Ścieżka rowerowa w Dzikach

Gmina Świecie ma też znaczący udział finansowy w jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat, jaką jest przebudowa ulicy Wojska Polskiego wraz z budową trzech rond. Za to zadanie finalnie odpowiada powiat, w zarządzie którego jest główna ulica Świecia. W tym przypadku koszty wynoszą 19 mln zł. Gmina Świecie dofinansowała modernizację ulicy kwotą 6,75 mln zł. 

Autor: red. admin