Przesuwa na górę strony
czwartek, 18 lutego 2021

Przedłużenie ulicy Armii Krajowej to jedna z największych inwestycji drogowych w tym roku

ak-przedluzenie

Jesienią rozpoczną się prace związane z planowanym przedłużeniem ulicy Armii Krajowej w Świeciu.

Jesienią rozpoczną się prace związane z planowanym przedłużeniem ulicy Armii Krajowej w Świeciu.

Prace nie mogą rozpocząć się wcześniej, bo pewną barierą, która uniemożliwia ogłoszenie przetargu , jest inwestycja realizowana przez powiat, w której swój udział finansowy ma także gmina Świecie. Chodzi o budowę trzech rond w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Jedno z nich ma powstać w miejscu skrzyżowania ulic Wodnej i przedłużonej Armii Krajowej.

– Powiat realizuje to rondo korzystając z ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – tłumaczy Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu. – Przepisy nie pozwalają na to, abyśmy równocześnie korzystali z tej samej ustawy w odniesieniu do tego samego terenu. Musimy poczekać na moment, gdy będzie gotowy projekt nowego ronda w miejscu, do którego chcemy się włączyć ulicą Armii Krajowej.

Procedura związana ze specustawą zajmuje zwykle trzy miesiące. Następna nieunikniona zwłoka to oczekiwanie na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Dopiero wtedy będzie można ogłosić przetarg. Rozstrzygnięcia można się spodziewać mniej więcej po miesiącu.  Oczywiście pod warunkiem, że żaden z oferentów się nie odwoła.

Chociaż odcinek nie jest długi, w grę wchodzi około 400 metrów, to prace nie będą należeć do najprostszych.

– Przede wszystkim ze względu na duże pochylenie terenu – wyjaśnia Ryszard Sadowski. – Pewien kłopot stanowi też konieczność przełożenia ciepłociągu. To będzie wymagać istotnych ustaleń z Veolią, jak zrobić to możliwie najlepiej.

Przewidywany koszt inwestycji to około 3 mln zł. Jest one jednak potrzebna, bo pozwoli odciążyć coraz bardziej zatłoczoną ul. Wojska Polskiego.