Stację, wypożyczoną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, zamontowano w Świeciu na wniosek gminy. Starania o to rozpoczęły się już w 2019 roku.
Otrzymujemy różne głosy na temat jakości powietrza w Świeciu, ale tak naprawdę nie wiemy, jakie ono jest – podkreśla Paweł Knapik, zastępca burmistrza w Świeciu. – Aby zyskać rzetelną wiedzę na ten temat, trzeba dokonać profesjonalnych pomiarów.
Takie z pewnością jest w stanie zapewnić, warta około pół miliona złotych, stacja dostarczona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Ustawiono ją na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 na Mariankach.
Znalezienie odpowiedniej lokalizacji, która zapewni najbardziej miarodajne wyniki, zajęło kilka miesięcy. Jej usytuowanie jest jednym z kluczowych elementów przesądzających o tym, czy wyniki badań będą wiarygodne, czy też nie.
Stacja będzie pracować przez rok. Na początku 2024 roku gmina otrzyma dokładny raport określający faktyczny stan powietrza w Świeciu.
Urządzenie bada wszystkie istotne parametry, zwłaszcza stężenie pyłów, zanieczyszczenia komunikacyjne, ilość tlenków azotu. Co godzinę na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska będzie trafiać raport, do którego będzie mieć dostęp każdy zainteresowany.
Wystarczy wejść tutaj i wybrać stację w Świeciu (wyniki mają być widoczne niebawem).
Nie spodziewamy się złych wyników, jeśli już to ewentualnie chwilowo – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Gmina od lat prowadzi skuteczne działania, mające na celu poprawę jakości powietrza. Mam na myśli przede wszystkim system dopłat do ekologicznych źródeł energii. Każdy, kto zdecyduje się na wymianę pieca, może liczyć na wysoką dopłatę. Ta polityka przynosi wymierne efekty.
Wedle aktualnych danych, najgorsze wyniki jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim odnotowywane są w Nakle i Grudziądzu.