Przesuwa na górę strony

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Świeciu uczczono dziś 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W obchodach wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta, powiatu, instytucji i służb mundurowych.

Obchody, zgodnie z tradycją, rozpoczęły się mszą w kościele św. A. Boboli. Wzięły w niej udział liczne poczty sztandarowe i delegacje oraz orkiestra dęta, która uświetniła nabożeństwo.

Następnie wszyscy przemaszerowali ulicami Gimnazjalną i Klasztorną na Duży Rynek. Tam burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski wygłosił okolicznościowe przemówienie będące przede wszystkim rysem historycznym wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków, które postawiły Polskę w jednym szeregu z najbardziej oświeconymi i ceniącymi wolność narodami.

Konstytucja uchwalona w 1791 r. była zwiastunem naprawy państwa – przypominał burmistrz. –  Niestety, przetrwała tylko 14 miesięcy. Targowica doprowadziła do kolejnych rozbiorów Polski.

Burmistrz cytował też wypowiedzi papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie wypowiadał się na temat wartości, jaką jest wolność.  

W kolejnej części obchodów złożono wieńce i wiązanki pod pomnikiem na Dużym Rynku. Ostatni punkt programu stanowiło otwarcie wystawy plenerowej „Polskie symbole narodowe”.

Autor: red. admin