W rankingu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, w kategorii gmin miejsko-wiejskich Świecie zostało uznane za najbardziej wyróżniające się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego w województwie kujawsko-pomorskim.
To ważna i bardzo wiarygodna ocena, bo pod uwagę wzięto wiele parametrów z różnych obszarów funkcjonowania gminy, od liczby oddanych mieszkań i wydatków na inwestycje po środki przeznaczone na oświatę i kulturę. To z pewnością powód do dużej satysfakcji – podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
Wyniki rankingu zostały przedstawione podczas uroczystej gali, która odbyła się w Hotelu City w Bydgoszczy. Wśród gmin miejskich zwyciężył Radziejów, miejsko-wiejskich Świecie, a wśród wiejskich Osielsko.
Ranking gmin jest inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Zestawienie powstaje ze współpracy z Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy.
Celem zestawienia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W ramach rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa kujawsko-pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu.
Twórcom rankingu zależy na tym, aby przeprowadzane przez nich analizy statystyczne stały się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju całego regionu.
Świecie wygrało nie tylko w kategorii gmin miejsko-wiejskich, ale zostało także uznane za lidera powiatu świeckiego.
Nie bez znaczenia jest fakt, że dane obejmują lata 2020-2022 – zwraca uwagę burmistrz Krzysztof Kułakowski. – Nie ma więc mowy o tym, że zdarzył się jeden lepszy rok i stąd tak wysoka ocena. To efekt naszych wieloletnich starań o to, aby gmina rozwijała się harmonijnie i aby nie zaniedbywać żadnego z obszarów życia społeczno-gospodarczego. Dziś to procentuje, jak widać po wynikach rankingu – argumentuje burmistrz Świecia.
Wybrane wskaźniki brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu:
- średnie dochody własne budżetów gmin na jednego mieszkańca w latach 2020-2022
- średnie wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca
- średnie wskaźniki zadłużenia gminy
- środki pozyskane z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegających zwrotowi
- liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON
- wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolonym 2022/2023
- wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego
- środki przekazane organizacjom pozarządowym i podmiotom pożytku publicznego
- liczba mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 osób
- odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r.
- wydatki na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do 3 lat
- powierzchnia gminy objęta planem zagospodarowania przestrzennego