Przesuwa na górę strony

Świecie wśród najbogatszych miast w kraju

Świecie z lotu ptaka

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Świecie uplasowało się nie tylko najwyżej wśród miast powiatowych w naszym województwie, ale też zajęło wysoką pozycję w skali kraju, zajmując 17 miejsce na 267.

To wynik rankingu przeprowadzonego przez czasopismo “Wspólnota”, poświęcone samorządowi terytorialnemu. Dane dotyczą 2022 r.

Zamożność Świecia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła w ubiegłym roku 5233 zł.

Obrazuje to poziom wzrostu zamożności gminy i jej mieszkańców – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Dla porównania, w 2020 r. w podobnym rankingu wyniósł on 4269 zł, a 2021 r. 4674 zł w przeliczeniu na jedną osobę. Zawsze przy tego rodzaju okazjach podkreślam, że to nie tylko efekt działań gminy. Tak wysoką pozycję zawdzięczamy w ogromnej mierze pracowitości i zaradności mieszkańców i prężnej działalności miejscowych firm. Wszystkie te czynniki powodują, że nasza gmina systematycznie się rozwija – zaznacza Krzysztof Kułakowski.

Świecie od lat plasuje się wśród 20 najzamożniejszych miast powiatowych w Polsce. I to nie tylko w prestiżowym rankingu czasopisma “Wspólnota”.

Wiosną tego roku Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych poszczególnych samorządów w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca . Pod uwagę wzięto m.in. dochody z tytułu podatków od nieruchomości, od osób fizycznych, spółek, rolnego czy od czynności cywilnoprawnych. Tutaj również Świecie uzyskało jeden z najwyższych wskaźników wśród gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

Autor: red. admin