Przesuwa na górę strony

To będzie kulturalny rok

Koncert w amfiteatrze

Podczas styczniowej inauguracji sezonu artystycznego w Centrum Kultury w Świeciu zaproszeni goście otrzymali wyjątkowy prezent: linoryt zaprojektowany przez Sviatlanę Dzemidovich i Łukasza Lewandowskiego. A jakie wydarzenia kulturalne i edukacyjne czekają na mieszkańców gminy Świecie w tym roku?

Na linorycie widnieje łacińska sentencja „Ars longa, vita brevis”, co w tłumaczeniu oznacza „Sztuka długa, życie krótkie”. Wszakże człowiek przez całe swoje życie poszukuje odpowiednich dla siebie form wyrazu. Właśnie to hasło będzie przyświecać wszystkim inicjatywom i wydarzeniom organizowanym w najbliższych miesiącach przez Centrum Kultury w Świeciu. Najkrócej rzecz ujmując: będzie obficie i różnorodnie. Pracownicy Centrum Kultury kończą już dopracowywanie szczegółów największych, tegorocznych wydarzeń.

Muzyczne miasteczko

Pierwsze z nich już w majówkę. Festiwal „W kręgu dwunastu gwiazd” zabierze świecian na wyjątkowy spacer, bo pracownie działające przy Centrum Kultury postanowiły szczelnie wypełnić różne przestrzenie miasta i właśnie w nich zachęcać do wspólnych działań i zabawy. Punktem kulminacyjnym kulturalnego gwiazdozbioru będzie Duży Rynek, który zamieni się w iście filmową krainę.

28 i 29 czerwca Świecie po raz 40. stanie się stolicą orkiestr dętych. Na pewno formuła tegorocznego festiwalu zaskoczy zarówno miłośników klasycznych, jak i zupełnie nowych brzmień.

Pierwszego dnia Duży Rynek zamieni się w prawdziwe, muzyczne miasteczko, a w sobotę nie zabraknie musztry paradnej, koncertów w różnych punktach Świecia i tradycyjnego, nocnego show w amfiteatrze. Partnerem strategicznym Festiwalu Orkiestr Dętych będzie firma Bart.

Już tydzień później – 5 lipca – będziemy bawić się na Summer Hot Festival, jak zawsze wypełnionym gwiazdami polskiej estrady.

Festiwal z niespodzianką

23 i 24 sierpnia do kalendarza mogą wpisać sobie miłośnicy bluesa i – jak mawiał Willy Dixon – „jego owoców”. Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze rozpocznie swoje granie w piątek, podobnie jak w ubiegłym roku wypełniając muzyką przestrzeń parku przy Centrum Kultury.

Dzień później impreza przeniesie się najpierw do amfiteatru, aby na deser wrócić do parku na tradycyjne jam session, poprzedzone koncertem-niespodzianką. Co ważne, dzięki wsparciu sponsora strategicznego – firmy Mondi – oczekiwanie na festiwal umilą trzy „preludia”.

Z kolei 25 i 26 października Centrum Kultury wypełni muzyka prezentowana przez uczestników Maratonu Piosenki Osobistej.

Oczywiście 2024 rok będzie obfitować w szereg działań edukacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych. W ofercie Centrum Kultury znajdą się wydarzenia zarówno o charakterze społecznym, jak i komercyjnym.

Aktualny program można znaleźć na stronie internetowej www.ckswiecie.eu oraz na facebookowym fanpage Centrum Kultury w Świeciu.

Zdjęcie: Marcin Saldat

Autor: red. admin