Przesuwa na górę strony

Tydzień Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024

Prezentujemy pełny program drugiej odsłony Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024.

20.04 IX Wiosenny Rajd Rowerowy

Wiosenny Rajd Rowerowy zagości w naszym regionie już po raz dziewiąty. Wydarzenie ma charakter rekreacyjno-krajoznawczy i tradycyjnie otwiera sezon turystyczny w powiecie świeckim.

Głównym celem naszego rajdu jest integracja osób aktywnych i zachęcenie wszystkich mieszkańców i osoby odwiedzające nasz region do odkrywania ciekawych miejsc Ziemi Świeckiej na rowerze. Wiosenny Rajd Rowerowy to wydarzenie, którym chcemy promować zdrowy tryb życia, ale też staramy się pomagać osobom, które walczą o powrót do zdrowia. W tym roku cały dochód z opłat startowych zostanie przekazany na pomoc pochodzącemu z Lniana Stasiowi Dekowskiemu, który zmaga się z wrodzonymi wadami rozwojowymi jelit tzw. chorobą Hirshsprunga. Celem zbiórki roczne leczenie i rehabilitacja na, którą potrzeba łącznie blisko 23 tysięcy złotych.
Poza udziałem w rajdzie możecie wesprzeć ten szczytny cel poprzez zbiórkę na stronie

Przypominamy, że zapisy na rajd zostały już zamknięte.

22.04, godz. 09:00 (Miejska Biblioteka Publiczna) Tomasz Pasiek – Wisła 2500: Rowerem po obu brzegach Królowej Polskich Rzek

Start z ujścia Wisły do Bałtyku w Świbnie, przejazd wzdłuż lewego brzegu rzeki do jej źródeł na zboczu Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim i wjazd na szczyt. Następnie powrót nad Bałtyk wzdłuż prawego brzegu Królowej Polskich Rzek aż do ujścia w Mikoszewie. Tak w skrócie wyglądało rowerowe okrążanie najdłuższej polskiej rzeki w wykonaniu świecianina Tomasza Pasieka.

Podróż trwała 19 dni, a łączny przejechany dystans wyniósł prawie 2500 kilometrów. W trakcie pierwszej prelekcji w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej posłuchamy o szczegółach tej wyprawy. Prelekcja skierowana jest nie tylko do miłośników jednośladów, ale do każdego, kto interesuje się polską fauną i florą oraz historią naszego kraju.

23.04, godz. 18:00 (Miejska Biblioteka Publiczna) Ola Mae – Rowerowa pętla po Europie z kotem Fryderykiem

Dokładnie w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich odbędzie się drugie spotkanie podróżnicze w ramach Tygodnia Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024. Tym razem posłuchamy Oli Mae, która w środku pandemii wyruszyła w rowerową podróż i w ciągu 13 miesięcy odwiedziła 12 europejskich krajów. Oczarowała ją każda z odwiedzanych krain, ale to z południa Włoch przywiozła najcenniejszą pamiątkę swojej rowerowej eskapady – kota Fryderyka. Z długiej listy błędów, o których nie mówią poważni podróżnicy, Ola bezwstydnie przyznaje się do popełnienia ich wszystkich. Jej wzruszająca i pełna humoru historia wydaje się dziwnie znajoma.

25.04, godz. 18:00 (Miejska Biblioteka Publiczna) Dawid Białowąs – Lofoty: Rowerem za koło podbiegunowe

Trzecia prelekcja w ramach TMR będzie należała do Dawida Białowąsa, który podróżuje na rowerze i z plecakiem od kilkunastu lat. Po Polsce, Europie i świecie, zawsze na własną rękę, blisko natury i z dala od utartych, turystycznych szlaków. Na rowerze przejechał Gruzję, Islandię oraz Trakt Pamirski w Tadżykistanie, wjeżdżając rowerem na ponad 4600 metrów. Od ośmiu lat prowadzi bloga i kanał na Youtube pod nazwą „Gdzie Los Poniesie”, gdzie wraz z żoną zachęca do aktywnego ruszenia w świat barwnymi relacjami i praktycznymi poradnikami. Dawid i Kasia w 2023 roku wygrali ogólnopolskie VI Mistrzostwa Vlogerów, reprezentując województwo mazowieckie”. W Świeciu usłyszymy o Lofotach – niezwykłym archipelagu wysp w północnej Norwegii, którego przejechanie to marzenie każdego podróżnika rowerowego.

26.04, godz. 18:00 (siedziba TMZŚ) Piotr Wiśniewski – Rowerem wzdłuż polskiego wybrzeża

Tydzień Mobilności Rowerowej w Świeciu 2024 zamknie prelekcja Piotra Wiśniewskiego – niezwykle doświadczonego entuzjasty turystyki rowerowej, którego gościliśmy już w Świeciu podczas trzeciej edycji Festiwalu Podróżników Piąty Ocean w 2019 roku.

W ramach piątkowej prezentacji usłyszymy o wielu praktycznych aspektach organizacji krótszych i dłuższych wycieczek rowerowych. Nasz prelegent przedstawi swoje wcześniejsze wyjazdy, m.in. wzdłuż Kanału Kilońskiego, wyprawę Lubeka – Świnoujście, czy też objazd Bornholmu. Główna część prelekcji będzie dotyczyła przejazdu wzdłuż polskiego Bałtyku, od Helu po Piaski na granicy z Federacją Rosyjską.

28.04 Zielony Rajd Rowerowy

Zielony Rajd Rowerowy to impreza, która pozwoli uczestnikom wydarzenia doświadczyć niezwykłych okoliczności przyrody występujących w naszym regionie. W ramach rajdu odwiedzimy m.in drzewa, które zdobyły tytuł Drzewa Roku Ziemi Świeckiej 2022 – Dąb Tysiąclecia w Laskowicach i niedawno nagrodzony tytułem Drzewa Roku Ziemi Świeckiej 2023 – Dąb szypułkowy Graf Schwerin w Sartowicach.

Zapisy na Zielony Rajd Rowerowy zostały zamknięte.

Uzupełnieniem TMR 2024 jest konkurs fotograficzny Fotorower. Szczegóły konkursu


Daty: 20.04.2024 – 28.04.2024

Miejsce: MBP w Świeciu (trzy prelekcje), siedziba TMZŚ (prelekcja Piotra Wiśniewskiego) oraz plener (rajdy)

Główny organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Współorganizatorzy i partnerzy: Gmina Świecie, Powiat Świecki, Ruch miejski „Świecie2030”, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Fundacja Makowo, stowarzyszenie Lniane Serce, OSP Przechowo, Sklep rowerowy 2Wheels/2Kółka
Koordynator wydarzenia: Tomasz Pasiek (kontakt@tmzs.org.pl)

Autor: red. admin