30 kwietnia odbyła się 60., ostatnia w tej kadencji, sesja Rady Miejskiej w Świeciu. Zanim nastąpił czas pożegnań, gratulacji i wręczania upominków, radni przyjęli osiem uchwał dotyczących m.in. udzielenia dotacji parafii św. Andrzeja Boboli w Świeciu, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla kilku obszarów w Grucznie czy wyrażenia zgody na zawarcie przez gminę Świecie porozumienia z Toruniem w sprawie przewożenia osób nietrzeźwych do tamtejszej izby wytrzeźwień.
Ósmy punkt porządku obrad przewidywał zakończenie obrad i pożegnanie radnych, poprzedzonych krótką analizą minionych pięciu lat.
Jak skrupulatnie podliczono, w tym czasie przyjęto aż 600 uchwał. Liczba ta jest tożsama z liczbą inwestycji zrealizowanych w gminie Świecie w tym czasie.
Pokazaliśmy, że razem możemy wiele – zaznaczał Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia, zwracając się do radnych. – Możecie być dumni z podejmowanych decyzji. W ciągu tych pięciu lat łączny budżet gminy wyniósł 1 miliard 300 milionów złotych. Na koniec roku będziemy mieli spłacone wszystkie kredyty.
Jak podkreślano, to duży sukces, zważywszy na okoliczności. Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu, wspominał m.in. o czasie pandemii, inflacji i wojnie na Ukrainie, które miały niekorzystny wpływ na funkcjonowanie gminy. Sporo problemów przyniosła zwłaszcza inflacja.
Wszyscy radni, kierownicy wydziałów oraz zaproszeni goście m.in. posłanka Iwona Karolewska, starosta Barbara Studzińska, wicestarosta Franciszek Koszowski czy komendant policji mł. insp. Marek Mitura otrzymali figurki przedstawiające świecki zamek. Dodatkowo radni odebrali wieczne pióra i książki.