Centrum turystyczno-rekreacyjnego, bo tak nazywa się inwestycja zrealizowana za 160 tys. zł, jest już dostępne. Gdy tylko zostaną zniesione ograniczenia związane z pandemią, będzie można urządzić tam inauguracyjną imprezę.

Historia tego miejsca rozpoczyna się w 2017 roku. W ramach budżetu obywatelskiego gminy Świecie pojawił się projekt “Budowa centrum turystyczno-rekreacyjnego przy parku i zbiorniku wodnym we Wiągu”. Zyskał odpowiednio duże poparciem by znaleźć się w grupie inicjatyw zakwalifikowanych do realizacji. Miejsce wypoczynku miało zostać zrealizowane w 2018 roku.

Niestety na przeszkodzie stanęły przepisy – tłumaczy Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Miejscowy plan zagospodarowania nie przewidywał w tym miejscu tego typu inwestycji. By można ją było zrealizować radni musieli podjąć uchwałę zmieniającą plan dla tego obszaru.

W sumie zadanie to kosztowało 160 270 zł. Faktyczny wydatek po stronie gminy Świecie był jednak znacznie mniejszy za sprawą dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020, które wyniosło 77 853 zł.

Dzięki tym pieniądzom udało się przeobrazić plac znajdujący się w sąsiedztwie kaplicy w Wiągu. Powstały efektowne utwardzone aleje, wiata, murowany grill i taras widokowy na pobliski staw. Centrum już teraz wygląda wspaniale, ale pełnią jego urody będzie można się cieszyć gdy urośnie posiana trwa oraz inne rośliny.