Przesuwa na górę strony

W rocznicę “cudu nad Wisłą”

Rocznica Bitwy Warszawskiej

We wtorek 15 sierpnia w Świeciu odbyły się obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej oraz Święta Wojska Polskiego.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu. W drugiej części obchodów złożono kwiaty przy kościelnym cmentarzu na mogile żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.

Zanim to nastąpiło, przemowę wygłosił Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

– W świetle wojny w Ukrainie te obchody mają wyjątkowy wydźwięk – podkreślał. – Po raz kolejny jesteśmy świadkami tego, jak Rosja szanuje traktaty i bezwzględnie dąży do realizacji swojej wizji świata. Szczerze życzę Ukraińcom takiego cudu, jak ten który się wydarzył w Polsce w 1920 roku.

Delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem przy “klasztorku”.

Tegorocznemu świętu towarzyszyły jeszcze dwa wydarzenia: wystawa bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej na Dużym Rynku “Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu. Za Termopile starczą Wam piersi własne…” oraz wystawa “Świecie na fotografii z lat 20. i 30. XX wieku: Wojsko Polskie” w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej.

Autor: red. admin