Przesuwa na górę strony

Wizyta menonitów z Holandii, USA i Kanady

Na zdjęciu widnieje grupa naszych gości z zagranicy na cmentarzu w Przechówku

W miniony piątek gościliśmy menonitów z Holandii, USA i Kanady, którzy zostali powitani przez Zastępcę Burmistrza Sławomira Siemaszko, Kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Magdalenę Arczyńską-Górną oraz Starostę Świeckiego Pawła Knapika.

Nasi goście wizytę rozpoczęli od cmentarza w Przechówku, na którym pochowani są ich przodkowie. Nie dało się ukryć wzruszenia na twarzach naszych gości…To kolejna już wizyta mennonitów w naszej gminie, która jest efektem działań na rzecz uporządkowania cmentarza w Przechówku przy współpracy z “Stowarzyszeniem Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”. Całe zadanie nosi nazwę „Cmentarz w Przechówku” i jest to projekt współfinansowany przez społeczność mennonicką z Niderlandów i Stanów Zjednoczonych.

Następnie cała grupa udała się na zwiedzanie do Zamek w Świeciu. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w lokalnej restauracji, gdzie w spokojnej atmosferze był czas nie tylko na wzajemne podziękowania i wymianę upominków, ale też bliższego poznania historii mennonitów, w tłumaczeniu jednego z największych znawców ich dziejów dr Michała Targowskiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Autor: red. admin

Źródła: