Zamek w Bytowie
Krzyżacy zaczęli budować w Bytowie murowany zamek już w 1390 roku. Właściwe prace budowlane przeprowadzono w latach 1398–1406 pod kierunkiem Mikołaja Fellensteina a kilka kolejnych lat trwały jeszcze prace wykończeniowe. Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 49×70 metrów z kamieni i cegły. W narożach powstały 3 okrągłe baszty (Młyńska, Różana, zwana też Końską oraz Polna) i jedna kwadratowa wieża (Prochowa) od północy. Przy skrzydle północno-zachodnim postawiono trzypiętrowy, podpiwniczony dom mieszkalny („Dom Zakonny”). W budynku tym znajdowały się najważniejsze pomieszczenia, takie jak refektarz, kaplica i mieszkanie prokuratora, magazyny, kuchnię.
Brama wjazdowa została wzniesiona od strony północno-wschodniej. Przed bramą wjazdową wykopano fosę, nad którą przerzucono niezachowany do dziś most zwodzony. W narożnikach skrzydeł znajdowały się potężne baszty i wieża. Warownia pozwalała zastosować do obrony broń palną, co było ówcześnie novum. W zamku na stałe przebywało od kilku do kilkunastu rycerzy zakonnych wraz z ich giermkami i knechtami. Pełna załoga zamku składała się z kilkudziesięciu osób.
w 1410 roku zamek został przekazany księciu Bogusławowi. Następnie oddano go nowym właścicielom dzięki zawarciu I pokoju toruńskiego. W tych burzliwych czasach zamek często zmieniał swoich właścicieli, także jego historia jest niezwykle interesująca i na pewno warto zwiedzić go z przewodnikiem.
Obecnie w zamku bytowskim mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel „W zamku” i restauracja „W zamku”. W muzeum można obejrzeć wystawę stałą o kulturze materialnej Kaszubów bytowskich, jest również część archeologiczna i dotycząca rzemiosła. W części historycznej możemy zwiedzić między innymi refektarz, komnatę prokuratora, kaplicę i dormitorium.
W roku szkolnym są tu prowadzone lekcje muzealne. Na zamku organizowane są liczne wydarzenia, jak Dni Miasta Bytowa, wymarsz wojsk na Grunwald, walki rycerskie, koncerty znanych zespołów, a także comiesięczne koncerty z cyklu „Muzyka na Zamku”.