Przesuwa na górę strony

79 rocznica zakończenia II wojny światowej

W 79 rocznicę zakończenia II wojny światowej, uczcijmy pamięć Polaków poległych i pomordowanych w działaniach wojennych.

W dniu 8 maja 2024 roku w 79 rocznicę podpisania bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, zakończyła się II wojna światowa. W pamięci mamy jeszcze miliony ofiar na całym świecie, tragedia ta wycisnęła olbrzymie piętno w naszym Narodzie i narodach całego Świata. O nieszczęściach, które Nas dotknęły pamiętamy do dziś, pamiętamy o żołnierzach, którzy polegli w obronie Naszej Ojczyzny, a także o wielu pomordowanych w obozach zagłady.

Napaść Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej uzmysłowiła nam tragedie jaką przeżywają mieszkańcy miast i miasteczek ukraińskich. Coroczne upamiętnianie ofiar jakie pochłonęła II wojna Światowa miało być przestrogą dla pokoleń ludzi na całym Świecie. Niestety napaść Rosji na Ukrainę uświadomiła nam, że wolność i pokój nie jest nam dany na zawsze.

W ciszy i zadumie w godny sposób o godzinie 12.00 uczcijmy pamięć ofiar II wojny Światowej i poległych ukraińskich żołnierzy oraz ludności cywilnej.

Zapraszamy wszystkich do składania kwiatów w miejscach upamiętniających ofiary wojny:

– na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza dwie wiązanki,
– przy pomniku na Małym Rynku,
– przy pomniku na ul. Polnej,
– na cmentarzu w Przechowie dwie wiązanki,
– na cmentarzu w Grucznie,
– przy pomniku w Skarszewach.

/-/Leszek Żurek
Sekretarz Gminy Świecie

Autor: red. admin