Przesuwa na górę strony

Burmistrz i radni zostawią żywą pamiątkę swojej działalności

Miejsce, gdzie wyrośnie las

Urząd Miejski w Świeciu zainicjował ciekawą akcję. Kończący swoją kadencję radni i burmistrz otrzymali zaproszenie do wspólnego sadzenia drzew na osiedlu Marianki.

Niedawno informowaliśmy o planach stworzenia na osiedlu Marianki lasu o powierzchni około 1 ha.

Naszym celem jest stworzenie parku leśnego wśród zabudowy miejskiej – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Wytypowaliśmy już działkę gminną w najbliższym otoczeniu Dużego Blankusza.

Akcja “ZalesiamMY” zorganizowana przez Urząd Miejski w Świeciu wpisuje się w te plany.

Postanowiliśmy zaprosić burmistrza, zastępcę oraz wszystkich radnych do wspólnego sadzenia drzewa – mówi Marta Karolczak, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. – Ma to być miły, jednoczący nas akcent na zakończenie kadencji. Co do tego, że obecność drzew przynosi ogromne korzyści, zgodni są chyba wszyscy.

Akcję zaplanowano na 28 marca. Sadzenie na specjalnie przygotowanym już terenie przy ul. Kazimierza Wielkiego rozpocznie się o godz. 10.00.

Do nasadzenia przygotowano 98 lip, 100 dębów, 100 buków, 100 klonów, 100 jaworów, 100 brzóz, 27 jarzębów i 125 modrzewi.

Wiosną przyszłego roku zainicjujemy podobną akcję dla mieszkańców – zapowiada Marta Karolczak. – Teraz nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć tak dużej ilości sprzętu potrzebnego do sadzenia.  

Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stopni Celsjusza.

Autor: red. admin