Przesuwa na górę strony

Drugi etap przebudowy zamku

Przebudowa zamku

Trwają prace związane z renowacją murów wewnątrz świeckiego zamku. Po majówce ekipa budowlana, pod nadzorem archeologów, zajmie się też dziedzińcem oraz wałem prowadzącym do warowni.

To drugi etap przebudowy zamku w Świeciu. Podobnie jak w przypadku pierwszego, odpowiada za niego bydgoska firma Kontbud.

Obecnie czyszczone są ściany refektarza i kaplicy i uzupełniane spoiny. Tynkujemy też ścianę oddzielającą kaplicę od refektarza – wyjaśnia Sebastian Pilch, kierownik robót na zamku. – Niebawem zaczniemy też przygotowywać posadzkę w kaplicy.

Pojawią się na niej płytki. Będą jednak zupełnie inne od tych w piwnicach. Mają być wykonane na zamówienie, według wzorca ze świeckiego zamku.

Podczas prac archeologicznych znaleziono w studni spory fragment płytki – tłumaczy Sebastian Pilch. – Na jej podstawie odtworzyliśmy historyczne płytki z zamku.

Po długim majowym weekendzie mają rozpocząć się prace na dziedzińcu oraz na wale prowadzącym do zamku. Chodzi o brukowany fragment do kempingu. W tym czasie wał zostanie całkowicie wyłączony z użytkowania.

Sądzę, że z ograniczeniami trzeba będzie się liczyć do sierpnia – mówi kierownik prac.

W czasie remontu dziedzińca zostanie odtworzona linia wskazująca obrys pozostałych skrzydeł zamku. Dzięki temu łatwiej będzie sobie też wyobrazić, jak wyglądał dziedziniec w średniowieczu.  W wyznaczeniu wspomnianych linii mają pomóc archeolodzy.

Zakończenia drugiego etapu przebudowy zamku należy się spodziewać jesienią tego roku.  

Autor: red. admin