Przesuwa na górę strony
poniedziałek, 04 stycznia 2021

Gmina inwestuje. Budżet na 2021 rok

burmistrz

Budowa i modernizacja nowych ulic stanowi największy udział w tegorocznym planie inwestycji w gminie Świecie. Oprócz tego jednak rozpocznie się kilka innych, dużych przedsięwzięć.

Budowa i modernizacja nowych ulic stanowi największy udział w tegorocznym planie inwestycji w gminie Świecie. Oprócz tego jednak rozpocznie się kilka innych, dużych przedsięwzięć.

Wydatki inwestycyjne gminy w 2021 r. wyniosą ponad 29 mln zł.

– Aż 4 mln przeznaczamy na wsparcie dla powiatu świeckiego – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – W tym roku powiat będzie przebudowywał ul. Wojska Polskiego. Powstaną trzy ronda na skrzyżowaniu z ulicami Chełmińską, Sportową i Wodną. Ostateczna kwota inwestycji jest wyższa od początkowo zakładanej, ale zgodziliśmy się wspomóc powiat dodatkowymi środkami. Chodzi w końcu o inwestycję, z której będą korzystali także mieszkańcy naszej gminy – zaznacza burmistrz.

Oprócz tego gmina kosztem 3 mln zł przedłuży ul. Armii Krajowej od ul. Ciepłej do skrzyżowania z ulicami Wodną i Wojska Polskiego. W tym miejscu powstanie właśnie jedno z trzech wspomnianych rond.

Kolejną dużą inwestycją będzie trzeci i ostatni etap ul. Kazimierza Wielkiego na Mariankach, łączącej ul. Sobieskiego z Chrobrego. Zaplanowano na ten cel 2,2 mln zł.

Zaplanowano też budowę parkingu na kilkadziesiąt miejsc koło izby przyjęć na terenie szpitala psychiatrycznego (blisko 300 tys. zł). To zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Świecie.

– Nie zapominamy również o terenach wiejskich – podkreśla Krzysztof Kułakowski. – Będziemy kontynuowali przebudowę drogi między Głogówkiem a Niedźwiedziem kosztem pół miliona złotych i powstanie ścieżka rowerowa Sulnowo-Dziki-Ernestowo-Czaple-Wiąg oraz Gruczno-Chrystkowo za 1,5 mln zł. Ulicę Chabrową w Sulnowie utwardzimy podbudową tłuczniową za 350 tys. zł. Ruszamy też z projektem drogi Kosowo-Dworzysko, tak aby w przyszłym roku pojawił się tam asfalt. To tylko niektóre z zaplanowanych przedsięwzięć związanych z drogami na wsi.

Gmina będzie inwestowała w 2021 r. nie tylko w drogi i ścieżki rowerowe. W tym roku na Mariankach rozpocznie się budowa domu z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych (3 mln zł). Wśród największych inwestycji są również modernizacja terenu przy starym szpitalu w Świeciu (1,9 mln zł), przebudowa ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Deczno (rozłożona na trzy lata, w tym roku zarezerwowano 1,5 mln) oraz kontynuacja przebudowy zamku (3,5 mln).