Przesuwa na górę strony

Gmina zbuduje w Grucznie nowe przedszkole

Dzieci rysujące w przedszkolu

W przyszłym roku rozpocznie się budowa przedszkola w Grucznie. Inwestycję zapowiadano już jakiś czas temu, ale przeszkodą był brak działki w odpowiedniej lokalizacji. Niedawno gminie Świecie udało się ją kupić.

To informacja, na którą już od kilku lat czekali mieszkańcy Gruczna i okolic. Jest kilka powodów, dla których potrzebne jest tam nowe przedszkole.

Zacznijmy od tego, że ze względu na liczbę dzieci, placówka funkcjonuje w dwóch lokalizacjach – wyjaśnia Iwona Haber, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu.

Dwie grupy znajdują się w starym budynku przy ul. Wojska Polskiego 4, a dwie w szkole. Łącznie jest to 96 dzieci.

Takie rozbicie rodzi różne problemy. Jak chociażby konieczność rozdzielnia kuchni w szkole. W jednej części przygotowywane są posiłki dla uczniów, a w drugiej dla przedszkolaków – mówi Iwona Haber.

Przedszkole nr 11 w Grucznie zajmuje parter wiekowego budynku, który choć niewątpliwie jest urokliwy, to już od dawna nie spełnia obecnych standardów przewidzianych dla tego typu placówek. 

Na pewno jest tam przytulnie, ale sale są bardzo małe i na dodatek przechodnie. Szatnia też jest malutka. Bardzo brakuje tam przestrzeni – zwraca uwagę Iwona Haber. 

To wszystko miało wpływ na decyzję o budowie nowego przedszkola wolnego od wszystkich obecnych bolączek.

Związane z tym procedury mogłyby być uruchomione już wcześniej, gdyby nie problem z działką, która w ocenie gminy była idealną lokalizacją. Mowa o placu sąsiadującym z miejscową szkołą podstawową.  

Nieco przeciągnęły się formalności spadkowe wśród właścicieli – tłumaczy Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Na szczęście pod koniec 2023 r. udało się sfinalizować transakcję, co pozwoli nam podjąć dalsze kroki zmierzające do realizacji tej inwestycji.

Na przygotowanie projektu nowego przedszkola zabezpieczono 160 tys. zł.

Braliśmy pod uwagę możliwość wykorzystania szkolnej kuchni i kotłowni, ale ostatecznie uznaliśmy, że powinna to być w pełni odrębna placówka z własnym zapleczem – mówi Krzysztof Kułakowski.

Gmina Świecie zamierza ubiegać się o dofinansowanie na ten cel. W tej chwili, dopóki nie powstanie projekt, trudno o podanie konkretnej kwoty inwestycji.

Na razie nie wiadomo jeszcze czy w przedszkolu będą cztery odziały, jak jest obecnie, czy może pięć.

Wprawdzie dane demograficzne nie napawają wielkim optymizmem, ale Gruczno i okoliczne wsie, należą akurat do tych miejscowości, które z każdym kolejnym rokiem się rozrastają.

Autor: red. admin