Przesuwa na górę strony

Informacja dla obywateli Ukrainy ubiegających się o numer PESEL

Urząd Stanu Cywilnego w Świeciu

Obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego z powodu wojny przyjechali do Polski mogą występować o nadanie numeru PESEL.

Numer PESEL umożliwi im m.in. skorzystanie ze świadczeń społecznych, zdrowotnych, założenie konta w banku czy odprowadzanie podatków i składek w przypadku podjęcia pracy.   

Ukraińscy uchodźcy mogą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL w dowolnym urzędzie gminy czy miasta w całym kraju.

Warto o tym pamiętać, bo wiele osób z całego powiatu świeckiego zgłasza się do nas, a mogą to równie dobrze załatwić w urzędzie mieszczącym się na terenie gminy, w której przebywają – zwraca uwagę Andrzej Krawański, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu.

W całym powiecie jest co najmniej 600 uchodźców z Ukrainy – z czego większość w gminie Świecie – i liczba ta rośnie z dnia na dzień.

Przed pojawieniem się w urzędzie, warto przynieść wszystkie posiadane dokumenty. To usprawni proces rejestracji – zaznacza Andrzej Krawański.

Należy dostarczyć po jednym zdjęciu każdego członka rodziny (wykonane jak do dowodu osobistego). Przydadzą się też akty urodzenia dzieci, ukraiński paszport lub dowód osobisty czy Karta Polaka, o ile ktoś ją posiada.

Rozumiem doskonale, że wiele osób musiało opuszczać swoje domy w pośpiechu i nie zdołali zabrać wszystkich dokumentów, dlatego do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie – mówi Andrzej Krawański.

Sprawy związane z nadaniem numeru PESEL załatwiane są w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świeciu, Duży Rynek 1, pokój nr 6.

Autor: red. admin