Przesuwa na górę strony

Przebudowa ulicy 10 Lutego coraz bliżej końca

Prace przy przebudowie ulicy 10 Lutego

Oddanie do użytku odcinka między ul. Mickiewicza a kościołem p.w. św. Andrzeja Boboli zakończy modernizację całej ul. 10 Lutego. Poprzednie odcinki zostały zmodernizowane przed laty w ramach rewitalizacji starego miasta.

Zakres prac na około 250-metrowym odcinku, rozpoczętych jesienią ubiegłego roku, polegał w pierwszej kolejności na budowie kanalizacji deszczowej i wymianie starej sieci wodociągowej wraz z przyłączami.

Położono już pierwszą warstwę asfaltu, a w tym tygodniu zostanie wylana druga warstwa. Stare płyty chodnikowe zastąpi polbruk, z wyjątkiem linii drzew wzdłuż starego cmentarza.

Wykorzystamy tam mieszankę z żywicą epoksydową. Dzięki temu, że dobrze przepuszcza ona wodę, nie zostaną jej pozbawione korzenie drzew. Uchroni je to przed uschnięciem – wyjaśnia Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Będzie to nawierzchnia mineralno-żywiczna z grysu, piasku lub żwiru wymieszanych z żywicą epoksydową.

Zakończenie prac związanych z nową nawierzchnią na jezdni i układaniem kostki brukowej na części chodników, to kwestia najbliższych dni. Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na zastosowanie żywicy epoksydowej.

Można ją stosować, jeśli temperatura w ciągu całej doby wynosi minimum 5 stopni powyżej zera. Tymczasem w nocy mamy jeszcze przymrozki. Musimy poczekać, aż się nieco bardziej ociepli – wyjaśnia Ryszard Sadowski.

Po zakończeniu modernizacji tego odcinka ul. 10 Lutego, zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu, z dwukierunkowego na jednokierunkowy – od ul. Mickiewicza do ul. Gimnazjalnej.

Ma to usprawnić ruch, bo przed remontem i tak część jezdni zajęta była przez stojące samochody, co utrudniało wymijanie się dwóch aut jadących z naprzeciwka.

Od teraz na parkingu wzdłuż starego cmentarza kierowcy będą stawiać samochody ukośnie, w tzw. jodełkę. Dzięki temu zmieści się ich o kilka więcej niż dotychczas.

Inwestycję za 1,5 mln zł realizuje Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Kozłowie.

Autor: red. admin