Przesuwa na górę strony

Jaśniej, bezpieczniej i oszczędniej

Oświetlenie na alei Jana Pawła II

Sukcesywnie lampy sodowe oświetlające świeckie ulice wymieniane są na ledowe.

To bez wątpienia duży krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na świeckich ulicach. Nowoczesne oświetlenie znacząco poprawia widoczność po zmroku. Zmiany na lepsze łatwo docenić zwłaszcza w okresie zimowym, gdy już po godz. 16.00 robi się ciemno.

W ostatnim kwartale tego roku wymieniono 86 opraw kosztem 96 tys. zł. Inwestycja objęła al. Jana Pawła II od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury do Sienkiewicza oraz ulice Małcużyńskiego, Andersa, Parkową, Hadyny, Bogusławskiego i Lutosławskiego.

Zważywszy na zapowiadaną dużą podwyżkę cen prądu, nie bez znaczenia jest fakt, że nowe lampy zużywają znacznie mniej energii.

Dodatkowo w godz. od 23.00 do 4.00, gdy ruch znacząco spada, jasność automatycznie obniża się o 40 proc., co nie ma większego wpływu na widoczność, natomiast ma na rachunki płacone przez miasto – podkreśla Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

W przygotowaniu jest etap modernizacji oświetlenia, który powinien być zrealizowany w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przewiduje on montaż ledowych świateł na ulicach Paderewskiego (kontynuacja), Szymanowskiego, Wybickiego, Wieniawskiego, Ogińskiego, Kiepury, Karłowicza i Moniuszki.  

Oświetlenie uliczne

Autor: red. admin