Przesuwa na górę strony

Miliony dla Świecia z funduszy unijnych

Burmistrz Świecia podczas podpisania umowy

Tereny rekreacyjne przy zamku i Małym Blankuszu, ścieżki rowerowe, przebudowa amfiteatru, baza wypoczynkowa nad Decznem, to tylko niektóre projekty, na które Świecie dostanie dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Częścią budżetu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza będą dysponowały m.in. porozumienia terytorialne skupiające samorządy regionu.

Jednym z nich jest Obszar Prowadzenia Polityki Terytorialnej Świecia. Skupia on 9 gmin powiatu świeckiego i samorząd powiatowy. Gmina Świecie jest liderem koordynującym działania.

W piątek 24 listopada Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia, podpisał porozumienie terytorialne w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W imieniu samorządu województwa umowę podpisał wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

Dofinansowanie obejmie 46 projektów. Dotacja z funduszy unijnych wyniesie 19,8 mln euro, czyli ponad 85 mln zł.

To kwota, jaka trafi do całego OPPT Świecia w ciągu trzech lat, a więc do wszystkich tworzących go gmin i powiatu. Najwięcej, bo aż 30 mln zł unijnego wsparcia, dostanie gmina Świecie.

Wśród 12 projektów, które zamierzamy zrealizować w tym czasie są zarówno inwestycje, jak i projekty edukacyjne. To duży zastrzyk finansowy, który pozwoli na dalszy rozwój gminy – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Przy podpisywaniu umowy był również radny województwa Tadeusz Pogoda.

Jako osoba, która przez 28 lat była burmistrzem Świecia, ale też jako mieszkaniec, mam powody do radości, bo gmina bardzo na tym zyska – zaznacza Tadeusz Pogoda.

Na co Świecie zamierza przeznaczyć dofinansowanie uzyskane w ciągu trzech lat?

Wśród najdroższych projektów są 5-hektarowy teren rekreacyjny przy zamku w Świeciu (blisko 5 mln zł) i przebudowa amfiteatru obejmująca m.in. zadaszenie widowni (4,8 mln zł).

Ponad 4,6 mln zł to wartość trzech projektów edukacyjnych, obejmujących m.in. naukę języka angielskiego.

Kolejne duże inwestycje to budowa zbiorników retencyjnych w Sulnówku (ponad 4,2 mln zł) i Przechowie (2,6 mln zł).

Gmina chce również rozbudować infrastrukturę nad jeziorem Deczno (3 mln zł). Docelowo powstanie tam m.in. nowy budynek recepcji, domki letniskowe i sauna na polu kempingowym, mają być też wyremontowane budynek i pomost w przystani żeglarskiej.

W planach jest też kontynuacja przebudowy zamku (2,8 mln zł).

Około 2,2 mln zł miasto chce przeznaczyć na dalszą budowę ścieżek pieszo-rowerowych oraz ponad 450 tys. zł na stworzenie terenu rekreacyjnego wokół Małego Blankusza na osiedlu Marianki.

Zdjęcia: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Autor: red. admin