Przesuwa na górę strony

Wybitni sportowcy na święcie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świeciu

Polscy olimpijczycy

Wioślarka Marta Wieliczko, kolarz Marek Leśniewski, lekkoatleta Paweł Wojciechowski, to tylko niektórzy wybitni sportowcy, którzy przyjęli zaproszenie na obchody 22. rocznicy nadania Szkole Podstawowej 5 w Świeciu imienia Polskich Olimpijczyków.

Podobna uroczystość, odbywająca się w połowie listopada, to już tradycja. Szkoła Podstawowa nr 5 w Przechowie co roku stara się świętować rocznicę nadania imienia Polskich Olimpijczyków.

W odróżnieniu od waszych rówieśników chodzących do szkół noszących najczęściej imiona dawnych bohaterów i nieżyjących już wybitnych postaci, wy możecie spotkać się ze swoimi patronami, aby czerpać z ich doświadczenia – podkreślał podczas piątkowej uroczystości Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia

Obchody rozpoczęły się w samo południe ceremoniałem olimpijskim przed szkołą. Wcześniej w godzinach dopołudniowych uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Tematem przewodnim dnia był zdrowy styl życia. Dzieci wykonywały piramidę żywieniową i kosztowały zdrowych jabłek, promowanych jako wartościowa przekąska.

Po zapaleniu symbolicznego znicza, przeniesiono się do szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Agnieszka Hyżyk, prezes Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej Krzysztof Zieliński, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej Andrzej Maciejewski, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania Iwona Haber oraz dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Świeciu Anna Herman.

Szczególnymi brawami powitano patronów szkoły, polskich olimpijczyków.

Zaproszenie przyjęli m.in. Alfons Niklas, lekkoatleta młociarz, uczestnik igrzysk olimpijskich w Melbourne, dr. nauk wychowania fizycznego, Małgorzata Dłużewska-Wieliczko, wioślarka, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Moskwie, Marta Wieliczko, wioślarka, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio w czwórce podwójnej, złota i dwukrotnie srebrna medalistka mistrzostw świata w czwórce podwójnej, złota i brązowa mistrzyni Europy, Marek Leśniewski, kolarz, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu i uczestnik igrzysk olimpijskich w Barcelonie, Dariusz Kucia, lekkoatleta, sprinter, wicemistrz Europy w sztafecie 4×100 m, wielokrotny srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Polski na 100 i 200 m, halowy mistrza Polski na 60 i 200 m, Bartłomiej Bartnicki, zapaśnik, uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach i w Pekinie oraz Aleksandra Klejnowska-Krzywańska, sztangistka, uczestniczka czterech igrzysk olimpijskich w Sydney, Atenach, Pekinie i Londynie.

Jak na jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć prezentów. Największy karton – pełen piłek – przyniósł ze sobą burmistrz Świecia, który następnie przekazał upominek Elżbiecie Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody laureatom dwóch konkursów plastycznych związanych z igrzyskami olimpijskimi.

Autor: red. admin