Przesuwa na górę strony

Nowe zasady Budżetu Obywatelskiego – przyjdź na spotkanie!

Budżet Obywatelski - logo

Wprowadzanie zmian w zasadach Budżetu Obywatelskiego to krok naprzód w rozwoju demokratycznego uczestnictwa mieszkańców Gminy Świecie. Trwają prace nad stworzeniem równych możliwości dla wszystkich projektów i pomysłów, bez względu na ich wielkość czy pochodzenie geograficzne.

Gmina nawiązała współpracę z uznanymi naukowcami specjalizującymi się w partycypacji obywatelskiej. Wśród nich znajduje się dr Piotr Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego, który w ramach dużego europejskiego grantu prowadzi badania w tym zakresie. Będzie on uczestnikiem spotkania zaplanowanego na piątek 2 czerwca (godz. 13:00, sala nr 32 Urzędu Miejskiego w Świeciu).  To doskonała okazja, aby dokładnie poznać metodę równych udziałów, która ma stanowić podstawę nowych zasad podziału Budżetu Obywatelskiego.

Rozwiązanie, nad którym prace są prowadzone, ma na celu wyeliminowanie nadreprezentacji niektórych projektów oraz zwiększenie szans realizacji propozycji związanych z niewielkimi miejscowościami – mówi Paweł Knapik, zastępca Burmistrza Świecia.

Wprowadzenie równych udziałów to istotny krok w kierunku demokratyzacji procesu budżetowego, a Gmina Świecie jest pionierem w tym obszarze. Dzięki współpracy z naukowcami oraz wykorzystaniu europejskiego grantu, mamy doskonałą okazję do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, które będą służyć jako wzór dla innych społeczności.

Spotkanie będzie doskonałą okazją dla mieszkańców, radnych, organizacji społecznych i zainteresowanych stron do zapoznania się z proponowaną metodą równych udziałów oraz do przedstawienia swoich pytań i opinii. – Obecność Piotra Skowrona, który jest ekspertem w dziedzinie partycypacji obywatelskiej, zapewni rzetelne omówienie tematu i rozwianie ewentualnych wątpliwości – wyjaśnia Leszek Żurek, sekretarz Gminy Świecie.

Bardzo zależy nam też na wysłuchaniu opinii mieszkańców na temat zmian, do których wprowadzenia właśnie się przymierzamy.

Autor: red. admin