Przesuwa na górę strony

Świecie będzie większe. To szansa na rozwój miasta

Widok Świecia z lotu ptaka

Rada Ministrów zaopiniowała pozytywnie wniosek Świecia o poszerzenie granic miasta.

Dzięki temu od 1 stycznia 2022 r. obszar Świecia zwiększy się o 464 ha – z 1 187 do 1 651 ha.

Kierujemy się praktycznymi przesłankami, bo chodzi o rozwój miasta. Korekta granic została poprzedzona konsultacjami społecznymi  – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Firmy zlokalizowane w miejscowościach tuż koło Świecia sygnalizowały, że wolą być w granicach miasta, bo pozwoli to uniknąć zamieszania z dostawcami, którzy błędnie szukali ich w Świeciu, zamiast w Wielkim Konopacie czy Polskim Konopacie.

Wychodzimy też naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców nowych bloków, które teraz znajdują się w Sulnówku. Ceny mieszkań w mieście i na wsi znacznie się różnią, co odczuliby przy uch sprzedaży – wyjaśnia burmistrz.

Zmiana nie będzie miała żadnego wpływu na wysokość podatku od nieruchomości, bo jest on taki sam w całej gminie. Bez względu na to czy ktoś mieszka na wsi, czy w Świeciu.

Dzięki poszerzeniu granic miasta zyskamy możliwość opracowania spójnego planu zagospodarowania. Pozwoli to również na stworzenie klarownego projektu rozwoju. Mam tu na myśli zarówno infrastrukturę, jaki i inwestycje mieszkaniowe czy gospodarcze  – argumentuje burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Od 1 stycznia w granicach miasta znajdzie się część Wielkiego Konopatu, Polskiego Konopatu, Sulnowa, Sulnówka, Kozłowa, Morska i Dzików.

Dziękujemy Radnemu Sebastianowi Glazińskiemu za udostępnienie zdjęcia.

Autor: red. admin