Przesuwa na górę strony

Tak zmieniają się wnętrza świeckiego zamku

Przebudowa zamku

Zakończyło się tynkowanie gwiaździstych sklepień w refektarzu świeckiego zamku. Obecnie ekipa budowlana zajmuje się budową podpór w kaplicy. Tam również pojawią się takie same, kunsztownie wykonane sklepienia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Logo-zamek-1.jpg

Efektowne, ceglane sklepienia musiały zostać otynkowane. Wymaga tego historyczna prawda. W czasach krzyżackich też tak robiono.

O tym, w jaki sposób zostały one wykonane, będą przypominać żebra sklepienne, które nie zostały pokryte zaprawą.

Gdy zapadła decyzja o tynkowaniu sklepień, było mi ich trochę szkoda – przyznaje Sebastian Pilch, kierownik robót na świeckim zamku. – Jednak efekt końcowy jest wspaniały. Wprawne oko będzie mogło dostrzec pewne nierówności, ale tak powinno być.

Wolne od jasno-szarego tynku pozostały tylko żebra sklepienne wykonane z kształtek odtworzonych na podstawie zachowanych fragmentów.

Teraz ekipa budowlana z bydgoskiej firmy Kontbud przeniosła się w miejsce dawnej kaplicy. Trwa tam budowa drewnianych podpór, które posłużą jako wsparcie dla przyszłych sklepień gwiaździstych, niemal identycznych, jak te w refektarzu, gdzie 600 lat temu rycerze zakonni jadali posiłki.

Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas budowy pierwszego zestawu podpór, teraz prace przebiegają bardzo szybko – mówi z satysfakcją Sebastian Pilch.

Po zimowej przerwie otwarto też podziemia, gdzie kontynuowane są roboty naprawcze sklepień, które ucierpiały na skutek przesiąków. 

Autor: red. admin